Witamina K

Znaleziono produktów: 63

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Witamina K

(63)

-

... 2
... 2

Witamina K – kluczowa dla krzepnięcia krwi i zdrowych kości

Witamina K to grupa organicznych związków chemicznych, które są jednym z niezbędnych składników pokarmowych. Witamina ta pełni różne ważne funkcje w organizmie – znana jest zwłaszcza z tego, że bierze udział w krzepnięciu krwi. Jest ona konieczna do prawidłowego procesu syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi i białka protrombiny. W przypadku niedoboru witaminy K pojawiają się zaburzenia prowadzące do nadmiernej utraty krwi w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Witamina K działa przeciwkrwotocznie oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich zwapnieniu i pękaniu.

Witamina K ma także duży wpływ na utrzymanie równowagi gospodarki wapniowej – bierze między innymi udział w metabolizmie układu kostnego. Wraz z witaminą D3 determinuje syntezę białka, wpływającego na komórki kościotwórcze, czyli osteoblasty. Witaminy K+D to połączenie substancji, wspomagających utrzymanie zdrowych kości – są szczególnie potrzebne organizmowi w fazie wzrostu. Leki na zdrowe kości mają je w swoim składzie!

Witamina K w tabletkach na co pomaga? Zastosowanie i korzyści dla organizmu

Jak już wiesz, witamina K jest ważna dla naszych kości i prawidłowego krzepnięcia krwi – na co jeszcze pomaga? Witamina K wykazuje złożone właściwości. Związek ten ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran (co ma związek z jej wpływem na krzepnięcie krwi). Witamina ta zmniejsza ryzyko zwapnienia naczyń krwionośnych, zatem zapobiega wystąpieniu miażdżycy.

Zastanawiasz się, czy witamina K w tabletkach to dobry pomysł i na co pomaga? Dzięki niej można uzupełnić niewielkie niedobory cennego związku w swoim organizmie. Warto wiedzieć, ile witaminy K dziennie potrzebuje ludzki organizm – jest to oczywiście uzależnione od wieku, wagi i od płci. 

Niedobory witaminy K – skutki niedostatecznej podaży

Przed niedoborem witaminy K chroni się zwłaszcza dzieci, oczywiście pod kontrolą lekarza. Zbyt niski poziom tej witaminy w wieku dorosłym jest raczej rzadko spotykany, jednak długotrwała antybiotykoterapia, a także przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i niektóre choroby układu trawiennego, w tym celiakia, mogą powodować obniżenie ilości tego związku w organizmie. 

Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko wystąpienia i rozwoju osteoporozy oraz choroby zwyrodnieniowej stawów, może też powodować także niedokrwistość, zaburzenia krzepliwości krwi, uszkodzenia wątroby i żółtaczkę. Przy jej zbyt niskiej podaży pojawiać się mogą krwotoki, łatwe powstawanie sińców, a także obfite miesiączki i krwiomocz. Jej zbyt niska podaż przyczynia się również do pojawienia się miażdżycy, chorób nowotworowych i choroby Alzheimera. Przy długotrwałym niedoborze istnieje ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i chorób układu nerwowego. 

Witamina K jest szczególnie ważna dla noworodków – aby uniknąć niedoboru, podaje się im witaminę K już w pierwszej dobie życia. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę K mają też osoby cierpiące na schorzenia wątroby i zaburzenia wchłaniania.

Największa zawartość witaminy K – naturalne źródło witamin

Wyróżniamy 2 rodzaje witaminy K naturalnego pochodzenia – różnią się one między innymi tym, że K1 występuje wyłącznie w pożywieniu roślinnym, natomiast witamina K2 wytwarzana jest przez bakterie w układzie pokarmowym i może być dostarczana wraz z mięsem oraz produktami pochodzenia zwierzęcego. Witamina K - występowanie to temat, któremu warto się przyjrzeć bliżej!

Interesuje Cię żywność z największą zawartością witaminy K? Najbogatsze źródła witaminy K1 to zielone warzywa: brokuły, szpinak, jarmuż, brukselka, sałata rzymska i lodowa, roszponka, rukola, a także kapusta włoska i szparagi. Witamina K jest również obecna w natce pietruszki, selerze naciowym, ogórkach, cukinii, bobie i groszku, kalafiorze ziemniakach i rzepie. Witaminę K znaleźć można również w truskawkach, brzoskwiniach i daktylach oraz w orzachach i produktach zbożowych. Źródłem witaminy K2 są jajka, wątroba oraz mleko i jego przetwory.

Witamina K – lek nie suplement: informacje o farmakologicznym zastosowaniu

Zalecana dzienna dawka witaminy K w kroplach wynosi 75-100 µg, a w tabletkach i kapsułkach – 75-200 µg. W niektórych przypadkach zalecana jest witamina K w formie leku, a nie suplementu. Przyjmowanie witaminy K2 przez osoby po incydentach sercowo-naczyniowych lub stosujących leki przeciwzakrzepowe musi być konsultowana z lekarzem. Jeśli chodzi o kwestię witamina K - ceny, to są one niskie lub umiarkowane. 

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem