15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie - zdjęcie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym są choroby układu krążenia,
  • jakie są przyczyny ich występowania,
  • jakie są najważniejsze czynniki ryzyka,
  • jakie są najczęściej występujące choroby układu krążenia,
  • na czym polega profilaktyka i leczenie.

Zobacz także artykuł: "Choroba wieńcowa (zespół wieńcowy) – objawy, przyczyny, leczenie".

Czym są choroby układu krążenia?

Choroby układu krążenia obejmują szeroką grupę jednostek chorobowych występujących w obrębie serca i naczyń krwionośnych. Mimo licznych programów profilaktycznych i zaawansowanych metod leczenia śmiertelność chorób układu krążeniowo-naczyniowego w naszym kraju pozostaje jedną z najwyższych w krajach Europy. Każdego roku w Polsce na zawał serca umiera nawet 15 tys. osób. Główną przyczyną występowania schorzeń pozostaje nieprawidłowy styl życia oraz uwarunkowania genetyczne.

Jakie są przyczyny występowania chorób układu krążenia?

Jakie są najważniejsze przyczyny chorób układu krążenia? Najczęściej pojawiają się w wyniku prowadzenia niezdrowego stylu życia. Źle zbilansowana dieta oraz brak ruchu znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych powikłań kardiologicznych. Ważną rolę odgrywają dodatkowo czynniki środowiskowe i zawodowe, które mogą stanowić źródło stresu i presji, wpływając na pogorszenie stanu zdrowia.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia?

Cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, zwiększona masa ciała, nadciśnienie tętnicze, zła dieta oraz brak ruchu to główne czynniki ryzyka chorób układu krążenia w naszym kraju. Występowaniu dolegliwości może sprzyjać także palenie tytoniu. Ograniczenie spożywania wyrobów tytoniowych stanowi jedno z pierwszych działań profilaktycznych oraz leczniczych. Warto pamiętać przy tym o konieczności unikania również biernego palenia.

15 najczęstszych chorób układu krążenia

Nadciśnienie tętnicze stanowi jedną z najczęściej występujących chorób, stając się przy tym istotnym czynnikiem ryzyka, sprzyjającym rozwojowi poważniejszych dolegliwości. Nieleczone może prowadzić do miażdżycy, niewydolności serca oraz zaburzeń mikrokrążenia.

Na liście najczęstszych chorób powinna znaleźć się miażdżyca, która rozwija się w wyniku pogorszenia gospodarki lipidowej. Pierwsze blaszki miażdżycowe pojawiają się już w dzieciństwie, jednak manifestacja objawów następuje przeważnie w okolicach 50-60. roku życia.

Zawał serca powoduje przede wszystkim niedokrwienie mięśnia sercowego, co może prowadzić do obumarcia komórek. Jest jednocześnie jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest udar mózgu, który stanowi drugą przyczynę śmierci w populacji ogólnej. Definiowany jest jako nagłe naczyniopochodne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej występuje po 40. roku życia.

Choroba wieńcowa, nazywana także chorobą niedokrwienną serca, prowadzi do niewydolności mięśnia sercowego wskutek niewystarczającego dotlenienia komórek. Wśród najczęściej występujących objawów możemy wymienić ból, duszności oraz osłabienie. Przewlekła niewydolność serca pojawia się natomiast w wyniku uszkodzenia mięśnia sercowego, co prowadzi do wolniejszego pompowania krwi. Do głównych symptomów należą obrzęki stóp, zmęczenie oraz duszności.

Przewlekła niewydolność żylna może być spowodowana przez żylaki oraz zakrzepicę żył głębokich. Choroba objawia się długotrwałym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, prowadząc jednocześnie do wzrostu ciśnienia żylnego.

Tętniaki aorty to miejscowe poszerzenie aorty wynoszące co najmniej 50% objętości. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i może stanowić realne zagrożenie życia. Tętniaki mają bowiem tendencję do powiększania się i pękania. Poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia stwarza również zwężenie tętnic szyjnych i kręgowych.

Wśród innych najczęściej występujących chorób układu krążenia możemy wymienić także: zatorowość płucnązapalenie osierdziazapalenie wsierdzia oraz wady zastawkowe -obecnie najczęściej występują te o charakterze zwyrodnieniowym, które rozpoznawane są w podeszłym wieku.

Profilaktyka i leczenie chorób układu krążenia - co zawsze powinno być sygnałem ostrzegawczym?

Objawy chorób układu krążenia zależą od rodzaju dolegliwości. Niepokój pacjenta powinny wzbudzić problemy z oddychaniem, nagły ból w klatce piersiowej, bóle głowy i omdlenia oraz kołatanie serca. Zaawansowane metody diagnostyczne chorób układu krążenia pozwalają na rozpoznanie nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu umożliwiają leczenie przy zastosowaniu farmakologii oraz zmiany stylu życia.

W codziennym życiu najważniejsza pozostaje profilaktyka chorób układu krążenia. W pierwszej kolejności powinieneś zadbać o dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu. Doskonałym pomysłem może okazać się zastosowanie diety śródziemnomorskiej, która opiera się na jedzeniu ryb i warzyw. Pamiętaj jednocześnie o zdrowym urozmaicaniu jadłospisu oraz aktywności fizycznej, która nie tylko zmniejszy ryzyko występowania chorób układu krążenia, ale także pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Źródła:

  • Marzena Frołow, Przewlekła niewydolność żylna, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/66180,przewlekla-niewydolnosc-zylna (dostęp 05.04.2024).
  • Zbigniew Gąsior, Janina Stępińska, Postępy w diagnostyce i leczeniu nabytych zastawkowych wad serca, Warszawa, 2011, https://eu.cmkp.edu.pl/css_bart/dok_eu/Postepy%20w%20diag%20A-V.pdf (dostęp 05.04.2024).
  • Piotr Jankowski, Zasady profilaktyki chorób układu krążenia w 2018 roku, Kardiologia Inwazyjna, vol. 12, nr 15/2017.
  • Kamila Ludwikowska, Tętniak aorty: przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/155892,tetniak-aorty (dostęp 05.04.2024).
  • Profilaktyka chorób serca, Materiały informacyjne udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia, https://www.nfz-lodz.pl/attachments/article/5712/%C5%9Aroda%20z%20profilaktyk%C4%85%20-%20Profilaktyka%20chor%C3%B3b%20serca.pdf (dostęp 05.04.2024).
  • Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK), Materiały informacyjne udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, http://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk (dostęp 05.04.2024).
  • Filip Raciborski, Mariusz Gujski, Udary mózgu – rosnący problem w starzejącym się społeczeństwie, https://spartanska.pl/wp-content/uploads/raport_udary-m%C3%B3zgu.pdf (dostęp 05.04.2024).
  • Anna Ślifirczyk, Choroby układu sercowo-naczyniowego – działania profilaktyczne i edukacyjne w ramach powiatowego programu profilaktyki i prewencji zdrowia „Razem dla serca” wśród mieszkańców powiatu bialskiego, Rozprawy Społeczne, t. 12, nr 4/2018, https://rozprawyspoleczne.edu.pl/pdf-110897-41145?filename=DISEASES%20OF%20THE.pdf (dostęp 05.04.2024).
  • Jarosław Wołoszyn, Zawał mięśnia sercowego- przyczyny, leczenie i rola ratownika medycznego w postępowaniu przedszpitalnym, https://repozytorium.ka.edu.pl/items/01f00038-45c0-4a4f-a328-68f30b319989 (dostęp 05.04.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem