Cukrzyca typu 1 - przyczyny i objawy u dzieci i dorosłych

Cukrzyca typu 1 - przyczyny i objawy u dzieci i dorosłych - zdjęcie

Cukrzyca ma charakter przewlekły i wpływa na pozyskiwanie energii z pożywienia przez organizm człowieka. Może występować jako typ 1 lub 2. Cukrzyca wynika m.in. z niezdrowego stylu życia czy czynników genetycznych. Czym dokładnie jest ta choroba i jakie są jej objawy u dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży? Co obejmują badania pod kątem cukrzycy typu 1? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące tej choroby.

Z tego artykułu dowiesz się:

    • czym jest cukrzyca,
    • jak rozpoznać cukrzycę typu 1,
    • jakie są przyczyny cukrzycy typu 1 i typu 2,
    • jakie są objawy cukrzycy u dorosłych,
    • jakie są typowe i nietypowe objawy hipoglikemii u dzieci,
    • jakie są objawy cukrzycy ciążowej,
    • na czym polega dieta cukrzycowa.

Przeczytaj też: Glukometr – jak mierzyć poziom cukru we krwi? Jakie są rodzaje glukometrów i jak poprawnie go używać?

Cukrzyca – czym jest ta choroba?

Cukrzyca to przewlekła choroba, która wpływa na to, jak organizm zamienia przyjmowaną żywność w energię. Znaczna część pokarmów, która trafia do układu pokarmowego, rozkładana jest na cukier (glukozę) uwalniany do krwiobiegu. Kiedy jego poziom wzrasta, organizm sygnalizuje trzustce, aby ta uwolniła wyprodukowaną insulinę. Ten anaboliczny hormon peptydowy umożliwia dostarczenie cukru z krwiobiegu do komórek ciała i następnie wykorzystanie ich jako formę energii.

U osób z cukrzycą organizm nie wytwarza insuliny w ogóle lub nie może jej wykorzystać w prawidłowy sposób. Kiedy w ciele jest jej zbyt mało, albo gdy komórki nie reagują ten hormon uwalniany przez trzustkę, w krwiobiegu znajduje się zbyt duża ilość glukozy.  Taki stan po dłuższym czasie może to skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, np. chorobami serca, utratą wzroku lub uszkodzeniem nerek, nieleczona niekiedy kończy się nawet zgonem

Choć jeszcze nie istnieje lek, który leczy cukrzycę całkowicie, odpowiednia dieta i stosowanie produktów dla diabetyków, regularna aktywność fizyczna oraz utrata wagi stwarzają cukrzykom szansę na niemal prawidłowe funkcjonowanie. Przyjmowanie medykamentów, zwiększanie świadomości na temat choroby i stały kontakt z lekarzem pozwalają zminimalizować jej wpływ na życie chorego.

Cukrzyca typu 1 – jak ją rozpoznać?

Rozpoznanie cukrzycy typu 1 polega na wykonaniu badania laboratoryjnego krwi, jakim jest test HbA1c (hemoglobina glikowana a1c). Pozwala on wskazać średni poziom cukru we krwi z ostatnich dwóch do trzech miesięcy. Im większy będzie poziom cukru we krwi, tym będzie więcej hemoglobiny z przyłączoną do niej glukozą. Wynik testu HbA1c równy lub wyższy 6,5% w dwóch oddzielnie przeprowadzanych badaniach wskazuje na cukrzycę. Dodatkowo konieczne może być badanie krzywej cukrowej.

W niektórych przypadkach przeprowadzenie tego rodzaju testu uniemożliwia otrzymanie miarodajnych wyników (np. u kobiet w czasie ciąży). Wtedy lekarz może zlecić wykonanie innych badań, takich jak:

  • losowy test glukozy – polega na pobraniu próbki krwi w losowym czasie, gdzie każde ponowne wykonanie testu wskazuje występowanie cukrzycy. Bez względu na czas, który upłynął od spożycia ostatniego posiłku, wynik równy 200 mg/dl lub 11,11 mmol/l i wyższy sugeruje cukrzycę, zwłaszcza jeśli występują także charakterystyczne objawy tej choroby;
  • badanie przesiewowe cukru we krwi – test podobny do poprzedniego, lecz przeprowadzany na czczo. Prawidłowe wyniki to mniej niż 100 mg/dl lub 5,6 mmol/l. Każda wartość od 100 do 125 mg/dl (5,6 do 6,9 mmol/l) wskazuje na stan przedcukrzycowy. Wynik równy lub wyższy 126 mg/dl (7 mmol/l) w dwóch odrębnych testach oznacza cukrzycę.

Jeśli zdiagnozowano u danej osoby tę chorobę, lekarz może przeprowadzić dodatkowe badanie krwi na obecność autoprzeciwciał charakterystycznych dla cukrzycy typu 1. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, z jakim dokładnie rodzajem tej jednostki chorobowej ma się do czynienia, jeśli postawiona diagnoza ma niepewny charakter. Co więcej, rozpoznanie cukrzycy obejmuje także badania na obecność ketonów. Ich zbyt duża ilość wskazuje na typ 1, a wyklucza typ 2.

Przyczyny cukrzycy typu 1 i typu 2

Dokładne przyczyny rozwoju cukrzycy typu 1 nie są znane. Zwykle układ immunologiczny człowieka walczy ze szkodliwymi bakteriami i wirusami. W przypadku cukrzycy typu 1 organizm atakuje komórki trzustki (wyspy Langerhansa) produkujące insulinę. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne lub być związana z nadmierną ekspozycją na wirusy i inne czynniki zewnętrzne. 

Przyczyny cukrzycy typu 2 są bardziej jasne. Ten rodzaj choroby może wynikać z nabytej przez komórki organizmu odporności na insulinę, przez co nie przyjmują wystarczająco dużej ilości glukozy. Cukrzyca typu 2 może się rozwinąć na skutek zbyt małej ilości insuliny produkowanej przez trzustkę. Duży wpływ na rozwój tej choroby ma otyłość oraz brak aktywności fizycznej

Objawy cukrzycy u dorosłych

Pierwsze objawy cukrzycy są takie same, niezależnie od jej typu. Wczesne znaki ostrzegawcze świadczące o rozwoju choroby u dorosłych to:

  • zwiększone łaknienie i zmęczenie – organizm zamienia żywność w glukozę, która stanowi źródło energii. Jednak aby ją wchłonąć, komórki potrzebują do tego celu insuliny. Jeśli trzustka nie produkuje jej wystarczającej ilości, nie wytwarza jej w ogóle lub komórki są na nią odporne, wykorzystanie energii pochodzącej z pokarmu staje się niemożliwe. Skutkuje to właśnie stałym uczuciem głodu i zmęczeniem, sennością;
  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu i pragnienie – zdrowa osoba oddaje mocz średnio od 4 do 7 razy na dobę, gdzie organizm ponownie wchłania glukozę w nerkach. U diabetyków, przy wysokiej zawartości cukru we krwi, narządy te nie są w stanie zaabsorbować tak dużych jego ilości. Powoduje to częste oddawanie moczu, a co za tym idzie większe pozbywanie się płynów. To z kolei skutkuje zwiększonym pragnieniem (na kształt błędnego koła);
  • suchość w ustach i swędząca skóra – przy zwiększonej częstotliwości oddawania moczu organizm jest mniej nawodniony, co jest przyczyną tych dolegliwości;
  • zaburzenia widzenia – rozmazany obraz jest wynikiem opuchniętych soczewek (w wyniku odwodnienia), które nie mogą funkcjonować prawidłowo.

Oprócz pierwszych objawów cukrzycy, po pewnym czasie mogą wystąpić inne symptomy, związane już z rozwojem choroby:

  • utrata wagi,
  • obecność ketonów w moczu,
  • drażliwość,
  • długo gojące się rany i zadrapania,
  • częste zapalenia skóry, dziąseł, infekcje intymne u kobiet.

Warto także zaznaczyć, że choroba ma wpływ na seksualność, np. mężczyźni z powodu cukrzycy mogą mieć problemy z potencją.  Na typ 1 może zachorować osoba w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się ona w wieku dziecięcym lub okresie dorastania. Warto wiedzieć, że typ 2 zwykle dotyczy osób powyżej 40. roku życia.

Hipoglikemia – typowe i nietypowe objawy u dzieci

Hipoglikemia oznacza stan bardzo niskiej zawartości cukru we krwi. Często związana jest z typem 1 lub innym schorzeniem, choć może występować samoistnie. Typowe objawy cukrzycy u dzieci związane z hipoglikemią obejmują m.in.:

  • drżenie,
  • zawroty głowy,
  • nadmierne pocenie się,
  • głód,
  • bóle głowy,
  • drażliwość,
  • blady kolor skóry.

Należy także wiedzieć, że stan hipoglikemii może także zaznaczać swoją obecność nietypowymi objawami, takimi jak:

  • niezdarne lub gwałtowne ruchy,
  • kłopoty z koncentracją,
  • zdezorientowanie,
  • nagłe zmiany nastroju np. płacz bez powodu lub napady złości,
  • koszmary senne i dezorientacja po przebudzeniu.

Cukrzyca ciążowa – jakie są pierwsze objawy?

Stan cukrzycy ciążowej może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka. Większość kobiet zapada na cukrzycę ciążową w trzecim trymestrze, zwykle w okolicach 24. tygodnia (choć nie jest to regułą). Niestety, objawy tej choroby często pokrywają się z typowymi objawami ciąży, dlatego bardzo ważna jest stała obserwacja, aby jak najwcześniej wykryć nieprawidłowości. Pierwsze sygnały ostrzegawcze to zwykle:

  • uczucie dużego zmęczenia,
  • niezwykle częste oddawanie moczu,
  • stałe uczucie pragnienia,
  • suchość w ustach,
  • mdłości lub wymioty po jedzeniu,
  • silna ochota na słodkie przekąski i napoje,
  • zamazany obraz,
  • mrowienie dłoni lub stóp.

W trakcie ciąży lekarz powinien wykonać badanie pod kątem ewentualnego wystąpienia cukrzycy ciążowej. Jeśli pomiędzy badaniami prenatalnymi pojawią się niepokojące objawy, należy powiadomić o tym fakcie swojego lekarza.

Cukrzyca leczenie – na czym polega?

W zależności od typu cukrzycy, monitorowanie poziomu cukru we krwi, zastrzyki insulinowe i leki doustne mogą być kluczowe w leczeniu. Ponadto zaleca się utrzymanie prawidłowej wagi, stosowanie odpowiedniej diety oraz regularną aktywność fizyczną. Warto także kontrolować ciśnienie np. ciśnieniomierzem naramiennym, ponieważ w przypadku osób chorujących na cukrzycę częstość nadciśnienia jest dwukrotnie większą w porównaniu z ogólną populacją dorosłych.

W przypadku niektórych osób z cukrzycą typu 1 istnieje szansa w postaci przeszczepu trzustki – występuje jednak bardzo duże ryzyko związane z tym zabiegiem. Z drugiej strony diabetycy z typem 2 i otyłością mogą poddać się operacji bajpasów żołądka.

Dieta cukrzycowa – co jeść, chorując na cukrzycę?

diecie cukrzycowej, jak w każdym planie żywieniowym, należy przestrzegać określonych zasad dotyczących tego, które produkty można spożywać, a których lepiej unikać. Jej zadaniem jest pomoc w utrzymaniu optymalnego poziomu cukru we krwi. Trzeba również wiedzieć, że w zależności od typu cukrzycy, diety mogą różnić się między sobą. Na liście zakupów diabetyka mogą znaleźć się np. nabiał i jego przetwory lub chude mięso i ryby.

Dietę cukrzycową można uzupełnić także o  napary, herbaty, suplementy czy specjalne płyny odżywcze dla diabetyków.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Sport i fitness

Odżywki białkowe – czy warto? Ranking najlepszych produktów na rynku. Ile gramów białka dziennie jeść na przyrost masy i redukcję?
Odżywki białkowe cieszą się ogromną popularnością, ale czy są niezbędne dla budowy mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej? Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty, obliczyć zapotrzebowanie na białko i wprowadzić je do codziennej diety ...

Kosmetyki i uroda

Najlepszy kolagen na skórę, stawy i włosy – ranking najlepiej przyswajalnych form kolagenów
Kolagen nazywany jest eliksirem młodości i zdrowia. Niestety z wiekiem jego naturalna produkcja w organizmie człowieka spada, przez co skóra traci jędrność i elastyczność oraz pojawia się ból stawów....

Choroby autoimmunologiczne

Reumatyzm – leczenie i profilaktyka w bólach reumatycznych. Fizjoterapia chorób zwyrodnieniowych stawów
Choroby reumatyczne to nie tylko problem osób starszych – coraz częściej dotykają również młodszych pacjentów, wpływając na jakość ich życia i sprawność fizyczną. B&o...

Dieta i odchudzanie

Zdrowe odżywianie dla dzieci: Jak urozmaicić dietę dziecka, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników?
W zdrowym ciele zdrowy duch, a dieta to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak urozmaicać dietę i jak układać jadłospis dla dziecka, aby wspierać jego zdrowie i kształtować zdrowe nawyki na całe życie....

Leksykon leków

Leki przeciwbólowe – paracetamol, ibuprofen, naproksen – działanie, dawkowanie, przeciwwskazania
Jak działają leki przeciwbólowe? Czy wybór między paracetamolem, ibuprofenem a naproksenem ma znaczenie dla Twojego zdrowia? Które leki przeciwbólowe nie rozrzedzają krwi? Poznaj najważniejsze informacje, które....

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Układ rozrodczy i moczowy

Inkontynencja: przyczyny, rodzaje i skuteczne leczenie nietrzymania moczu (NTM)
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału, dotyczy coraz większej liczby ludzi. To problem, o którym trzeba mówić głośno, ponieważ znacznie obniża on jakość życia milionów osób oraz negatywnie wpływa na ich zdrowi...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem