Dieta jajeczna – zasady, skuteczność, efekty. Jak błyskawiczna dieta wpływa na zdrowie?

Dieta jajeczna – zasady, skuteczność, efekty - zdjęcie
Dieta jajeczna to system odchudzania, który obiecuje błyskawiczny spadek wagi w ciągu zaledwie kilku dni stosowania. Jakie są główne założenia diety? Jakich efektów możemy się spodziewać i jak długo należy ją stosować? Czy dieta jajeczna nadaje się dla każdego? O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem diety jajecznej?
 

Sprawdź także: Dieta redukcyjna - najważniejsze zasady i polecane produkty.

Na czym polega dieta jajeczna?

Dieta jajeczna to ekspresowa kuracja odchudzająca. Szybkie efekty diety wymagają jednak restrykcyjnego podejścia do żywienia. Dieta jajeczna opiera się - jak sama nazwa wskazuje - na spożywaniu dużej ilości jajek. W zależności od jej poszczególnych rodzajów poza jajkami do jadłospisu włączone mogą być także wybrane owoce i warzywa oraz niewielka ilość mięsa drobiowego i ryb. Innymi słowy, to dieta eliminacyjna, w której drastycznie ograniczamy spożycie węglowodanów. W dużej mierze błyskawiczna dieta z jajkiem nawiązuje do popularnej obecnie diety ketogenicznej i wysokobiałkowej. Dieta jajeczna zgodnie z zaleceniami jej twórców (za których uważa się specjalistów z amerykańskiej kliniki Mayo) powinna być stosowana wyłącznie przez określony czas. W zależności od wariantu diety to od 5 do 14 dni.

Efekty diety jajecznej – ile można schudnąć?

Dieta jajeczna jest wymagającym sposobem żywienia, a jednak zdobywa wielu zwolenników. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na szybko widoczne rezultaty. Dieta jajeczna efekty daje wyjątkowo szybko, dlatego szczególnie chętnie sięgają po nią osoby na początku zmagań z nadmiarowymi kilogramami lub szykujące się na ważne wydarzenie. Zgodnie z deklaracjami twórców, to błyskawiczna kuracja odchudzająca, dzięki której można zrzucić od 2 do nawet 5 kilogramów (w ciągu zaledwie 5-6 dni stosowania). Warto jednak pamiętać, że w początkowym okresie odchudzania tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale także zatrzymaną w organizmie wodę, treść pokarmową czy zapasy glikogenu w mięśniach.

Dieta jajeczna – rodzaje

Dieta jajeczna występuje w różnych wariantach, w odmiennym stopniu wykluczających spożywanie innych pokarmów. W każdym z nich podstawę dziennego wyżywienia stanowią jajka - zazwyczaj zalecane w liczbie 6 sztuk dziennie. Mogą towarzyszyć im owoce, warzywa, w niektórych wariantach także mięso. Jak w praktyce wygląda dieta jajeczna - rodzaje diety przewidują odmienne jadłospisy. Najczęściej stosowana jest tradycyjna dieta jajeczna. Jej bardziej restrykcyjnym wariantem jest dieta jajeczno-grejpfrutowa. Najwięcej wyrzeczeń wymaga całkowita monodieta, czyli ekstremalna dieta jajeczna.

Tradycyjna dieta jajeczna

Tradycyjna dieta jajeczna jest rozpisana na 3 posiłki dziennie. Każdy z nich obejmuje 2 gotowane jajka (na twardo, na miękko lub w koszulce). Towarzyszą im owoce i warzywa - jednak lista produktów dozwolonych na diecie także jest ściśle ograniczona, tak, aby zachować niski poziom węglowodanów w spożywanych posiłkach. Dlatego w diecie jajecznej niedozwolone są produkty zbożowe (pieczywo, kasze, makarony) i nasiona warzyw strączkowych (fasola, ciecierzyca, soczewica itd.). Wykluczone jest także jedzenie warzyw skrobiowych, tak jak:

  • ziemniaki,
  • bataty,
  • buraki,
  • marchew,
  • kukurydza.

W jadłospisie tradycyjnej diety jajecznej mogą znaleźć się warzywa nieskrobiowe, takie jak np. pomidor, szpinak, papryka, cukinia, sałata. Owoce - wyłącznie niskocukrowe. Na diecie jajecznej można zatem jeść np. maliny, grejpfruty, truskawki. Wszystkie te produkty należy spożywać w ograniczonych ilościach, podobnie jak chude mięso.

Dieta jajeczno-grejpfrutowa

Dieta jajeczno-grejpfrutowa to bardziej radykalna odmiana diety jajecznej. Jadłospis jest ściśle ograniczony do dwóch produktów - jajek i grejpfrutów. W diecie jajeczno-grejpfrutowej wszystkie 3 posiłki dziennie są złożone z 2 jajek na twardo i połówki grejpfruta.

Ekstremalna dieta jajeczna

Nazwa ekstremalna dieta jajeczna jest w tym przypadku niezwykle trafna. To rodzaj diety, w której zalecane jest wyłącznie spożycie jajek i wody. To skrajnie rygorystyczny sposób żywienia, który budzi zastrzeżenia wielu ekspertów ds. żywienia.

Niezależnie od wariantu diety jajecznej, wspólnym zaleceniem jest ograniczenie soli, a także picie dużej ilości płynów. W przypadku tradycyjnej diety jajecznej dopuszczalne jest m.in. picie herbaty lub kawy (bez mleka).

Dieta jajeczna 3-, 5- i 14-dniowa - jak długo stosować?

Dieta jajeczna to dieta wykluczająca. To oznacza, że podczas jej stosowania eliminujemy z posiłków wiele składników odżywczych oraz niezbędnych witamin i minerałów. Dlatego zgodnie z zaleceniami, należy ją prowadzić jedynie w określonym, niedługim czasie. Jak długo? W zależności od determinacji odchudzającego się, a także jego stanu zdrowia, w poradnikach dietetycznych pojawia się:

  • dieta jajeczna 3-dniowa,
  • dieta jajeczna 5-dniowa,
  • dieta jajeczna 14-dniowa.

Dieta jajeczna 3-dniowa jest uznawana za najbezpieczniejszy dla zdrowia wariant tej diety. W klasycznej diecie jajecznej najczęściej rekomendowane jest stosowanie diety przez 5-6 dni. Dieta jajeczna występuje także w wariancie diety 14-dniowej. To system żywienia najbliższy pierwotnym założeniom dietetyków z kliniki Mayo, w której tzw. egg-fast, czyli post jajeczny, jest tylko jednym z etapów.

Kto i kiedy powinien stosować dietę jajeczną?

Dieta jajeczna jest skuteczna, jeżeli zależy nam na szybkim ujrzeniu rezultatów. To może dotyczyć m.in. osób z dużą nadmiarową masą ciała, zawodników szykujących się do startu w niektórych dyscyplinach (np. sporty walki), czy bardziej prozaicznie - w przypadku przygotowań do dużego wyjścia. Monodieta jajeczna może być stosowana tylko w krótkim okresie i nie zastąpi długotrwałego, zrównoważonego żywienia. Bezwzględnie nie powinny wybierać jej osoby u których występują niedobory żywieniowe, nadmierny cholesterol, anemia, cukrzyca, choroby nerek lub układu sercowo-naczyniowego.

Błyskawiczna dieta z jajkiem - jakie są główne zalety i ograniczenia?

Zarówno wady, jak i zalety diety jajecznej wynikają z właściwości głównego produktu, na jakim się opiera - czyli jajek. Jajka są znakomitym źródłem białka, niezbędnych człowiekowi aminokwasów, witamin m.in. rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E, K oraz witamin z grupy B i minerałów takich jak selen, magnez, potas, jod. Jajka są niskokaloryczne i mają zerowy indeks glikemiczny. To doskonały produkt spożywczy, o ile jest elementem zrównoważonej diety, bogatej w zdrową żywność. Dzięki dużej zawartości białka zapewniają także dużą sytość. Należy jednak pamiętać, że dieta oparta wyłącznie na jajkach może doprowadzić do wzrostu poziomu złego cholesterolu, obciążyć nerki i doprowadzić do niedoborów żywieniowych.

Wady diety jajecznej – zagrożenia dla organizmu

Jednym z głównych zarzutów wobec rygorystycznej odmiany diety jajecznej jest bardzo wysokie ryzyko pojawienia się efektu jojo. Po okresie reżimu dietetycznego często zdarza się, że utracone wcześniej kilogramy szybko odzyskujemy z nawiązką. O wiele bezpieczniejszym i zdrowszym, choć mniej spektakularnym rozwiązaniem jest stosowanie zbilansowanej diety z lekkim deficytem kalorycznym na co dzień. O ile 3 dni postu jajecznego nie powinny wyrządzić poważnych szkód w organizmie, to jej dłuższe stosowanie może prowadzić do braków witamin i minerałów oraz wzrostu poziomu cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol), który jest jednym z kluczowych czynników rozwoju chorób serca i układu krążenia.

Źródła:

  • Konik Aleksandra, Dieta jajeczna - na czym polega. Jaja i ich miejsce w diecie, https://dietetycy.org.pl/dieta-jajeczna/, (data dostępu: 16.01.2024)
  • Pawłowska Kamila, Dieta jajeczna - na czym polega i ile można schudnąć?, https://www.medme.pl/artykuly/dieta-jajeczna-odchudzajaca-efekty-zasady-i-jadlospis,67593.html, (data dostępu: 16.01.2024)
  • Socha-Chyżyński, Natasza, Dieta jajeczna – błyskawiczna dieta bazująca na 6 jajkach dziennie, https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/odchudzanie/dieta-jajeczna-blyskawiczna-dieta-bazujaca-na-6-jajkach-dziennie-aa-6WVp-yaCe-cWnd.html (data dostępu: 16.01.2024)
  • Kijowski Jacek, Leśnierowski Grzegorz, Cegielska-Radziejewska Renata, Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych, w: „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość.", 2013, 5 (90), str. 29 – 41

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Kosmetyki i uroda

Niacynamid – czy Twoja skóra go pokocha? Działanie i polecane kosmetyki
Niacynamid, znany również jako witamina B3, zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry. Ten wszechstronny składnik jest ceniony za swoje działanie na r&oa...

Dieta i odchudzanie

Dieta w SIBO i IMO – jak radzić sobie z zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego?
SIBO oraz IMO to coraz częściej diagnozowane schorzenia, które mogą powodować szereg uciążliwych i nie zawsze specyficznych objawów. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze symptomy, przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju SIBO i IM...

Sport i fitness

Przepuklina kręgosłupa – objawy, diagnostyka i metody leczenia przepukliny
Przepuklina kręgosłupa to schorzenie dotykające osoby w różnym wieku, powodujące szereg objawów, których nasilenie może być znaczne. W tym artykule wskazano najpowszechniejsze symptomy przepukliny oraz przyczyny jej występowania....

Ciąża i dziecko

Witaminy prenatalne – ranking TOP 10 najlepszych preparatów dla kobiet w ciąży w 2025 roku
Poznaj ranking najlepszych witamin prenatalnych 2025 roku. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla zdrowia mamy i dziecka, oraz jak wybrać odpowiednie suplementy na każdy trymestr ciąży. Szczegółowy przewodnik po suplementacji w ciąży....

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem