Dieta na zdrowe jelita – 6 produktów, które poprawiają pracę jelit, eliminując zaparcia

Dieta na zdrowe jelita – 6 produktów, które poprawiają pracę jelit, eliminując zaparcia - zdjęcie
Problemy z jelitami i zaparciami występują niestety dość często. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków pomóc może dieta na zdrowe jelita. Właściwie zbilansowana dieta korzystnie wpływa na prawidłowy pasaż jelitowy. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, na jakie produkty stawiać, aby zadbać o poprawną pracę jelit i wyeliminować zaparcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie produkty spożywcze wpływają na zdrowie jelit,
  • czego szukać w produktach, aby utrzymać jelita w dobrej kondycji,
  • jak olej lniany pomóc może przy chorobie jelit,
  • czy kit pszczeli działa na jelita,
  • jakie zioła zażywać na jelita,
  • czy siemię lniane wspomaga trawienie,
  • jak banany pomóc mogą przy chorobie jelit,
  • czy winogrona pozytywnie wpływają na pracę jelit.

Zob. także artykuł Dieta na zaparcia, czyli jak poradzić sobie z dokuczliwymi problemami z wypróżnieniem? Co można jeść, a czego nie przy zaparciach?

Dieta na zdrowe jelita: jak produkty spożywcze wpływają na zdrowie jelit?

Co jeść na poprawę pracy jelit? Aby zadbać o ich właściwy stan, spożywać trzeba produkty, które są dla nich przyjazne. Jakie? Na pewno sięgać trzeba po oczyszczone produkty zbożowe. Mowa tu głównie o pieczywie pszennym, czerstwym pieczywie, jasnych makaronach, kaszach, a także o białym ryżu. Pozytywnie na stan jelit wpływa również chude mięso, a zwłaszcza drób, oraz polędwica wieprzowa i wołowa. Spożywać powinno się także ryby, a wśród nich na pewno dorsza, sandacza, pstrąga, szczupaka i leszcza. Najlepiej, aby ryby były duszone, gotowane na parze lub pieczone. Świetnie sprawdzają się również niskotłuszczowe produkty mleczne. Oczywiście nie można zapomnieć o naparach ziołowych. Koniecznie pić trzeba również dużo wody. Stosując się do powyższych wskazówek żywieniowych, można mieć pewność, że właściwie dba się o stan zdrowia swoich jelit.

Dieta a trawienie, czyli czego szukać w produktach, aby utrzymać jelita w dobrej kondycji?

Trawienie jest procesem złożonym. Dlatego tak istotne jest stosowanie właściwiej diety w celu utrzymania jelit w dobrej kondycji, a tym samym w celu wyeliminowania problemów z trawieniem. Aby o to zadbać, na pewno spożywać trzeba duże ilości owoców i warzyw. Są one bowiem bogatym źródłem błonnika. Poza tym warto sięgać po produkty zawierające szczepy dobroczynnych bakterii. Wskazać trzeba tu przede wszystkim na jogurty, kefiry oraz maślanki. Zawarte w tym produktach wspomniane szczepy dobroczynnych bakterii niezwykle pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit, a tym samym na trawienie. Aby nie mieć problemów z trawieniem na pewno ograniczyć należy spożycie soli. Alkohol także nie jest w tym przypadku wskazany. W celu zachowania odpowiedniej perystaltyki jelit nie można również zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Dziennie pić powinno się przynajmniej 1,5–2 litry wody.

Olej lniany – dobroczynne tłuszcze i kwasy Omega 3 na pomoc w chorobie jelit

Wspomniano o sześciu produktach, które poprawiają pracę jelit i eliminują zaparcia. Pierwszym z nich jest olej lniany – jeden z najzdrowszych olejów. Wynika to z tego, że w swoim składzie zawiera bardzo dużą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich znajdują się oczywiście kwasy Omega 3. W przypadku choroby jelit ich dostarczanie jest niezbędne. Łagodzą one bowiem stany zapalne. Olej lniany jest niezwykle wartościowy zarówno w przypadku nieswoistych chorób zapalnych jelit, jak i w przypadku zespołu jelita drażliwego, a także innych zaburzeń mikrobioty jelitowej. Warto dodać, że olej lniany i zawarte w nim kwasy Omega 3 zmniejszą nadmierną przepuszczalność bariery jelitowej. Poza tym wspomaga trawienie, działa rozkurczowo i zapobiega zaparciom.

Kit pszczeli na jelita – popularny propolis, hamujący rozwój nowotworów

Kit pszczeli, czyli popularny propolis znany i ceniony jest już od dawna. Głównie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Kit pszczeli to nic innego, jak lepka, gęsta substancja, którą pszczoły wykorzystują do wyściełania wnętrza ula, dzięki czemu jego konstrukcja jest szczelna i mocna. Poza tym chroni on ul przed bakteriami, grzybami oraz wirusami. Propolis wykorzystywany jest jako składnik środków farmakologicznych. Mowa tu o maściach, tabletkach, kropelkach czy kapsułkach. Jak wspomniano, wykazuje on duże właściwości prozdrowotne. W swoim składzie zawiera witaminy (A, C, D, E oraz witaminy z grupy B), minerały (żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, mangan, krzem, selen), kwasy fenolowe, flawonoidy oraz terpenoidy. W medycynie naturalnej kit pszczeli stosowany jest jako środek hamujący rozwój chorób nowotworowych, a zwłaszcza jelita grubego.

Zioła na jelita – rumianek, mięta, koper włoski i szałwia działają rozkurczowo

Zioła na jelita także pozytywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Wśród nich wymienić można przede wszystkim rumianek, miętę, koper włoski i szałwię. Wszystkie wykazują działanie rozkurczowe. Rumianek działa rozkurczowo zwłaszcza na mięśnie gładkie jelita cienkiego. Dzięki jego działaniu pokarm szybciej dociera do jelita grubego, a jednocześnie gazy są dużo sprawniej wydalane. Napar rumiankowy to idealne rozwiązanie m.in. przy wzdęciach. Innym ziołem wspomagającym trawienie jest koper włoski. Skutecznie pobudza produkcję soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelita cienkiego, jak również usprawnia ruchy robaczkowe jelit. Herbatki na jelita z kopru włoskiego pomagają pozbyć się zalegających gazów i zredukować napięcie brzucha, które często towarzyszy wzdęciom. Mówiąc o ziołach na jelita i trawieniu, nie można nie wspomnieć o mięcie. Najlepiej sprawdza się tu wyciąg z liści, który wspomaga produkcję soku żołądkowego. Pozwala układowi trawiennemu na skuteczne radzenie sobie z przyswajaniem składników odżywczych. Poza tym mięta rozkurcza mięśnie gładkie jelit, dzięki czemu nie dochodzi do wzdęć. Kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o szałwii, wspierającej trawienie tłuszczów, pobudzającej wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także regulującej pracę jelit. Wspomnieć warto jeszcze o tym, że także kurkuma na jelita działa niezwykle pozytywnie. Łagodzi biegunki, zmniejsza wzdęcia i uczucie pełności. Stosowana jest także w leczeniu wspomnianego zespołu jelita drażliwego.

Siemię lniane na jelita – źródło błonnika, wspomagające trawienie

Siemię lniane koi jelita i pomaga pozbyć się zaparć. Poza tym nasiona lnu zawierają prebiotyki, które odżywiają bakterie jelitoweWszystko dzięki cennym substancjom, które znajdują się w siemieniu lnianym. Mowa tu o kwasach Omega 3, błonniku oraz lignanach. Stosowanie siemienia lnianego zalecane jest przede wszystkim w przypadku zaparć, chorób zapalnych jelit i zapalenia śluzówki jelit. Co szczególnie wyróżnia siemię lniane? Fakt, że jest ono cennym źródłem błonnika, który ułatwia wypróżnienie. Siemię lniane na jelita najlepiej działa w postaci skleikowanej. Nasiona wystarczy namoczyć wodą i odstawić na kilkanaście minut. Następnie można je wypić lub dodać do posiłku.

Banany na chore jelita – owoce wspomagające perystaltykę jelit

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na stan jelit bardzo pozytywnie wpływają banany. Tymczasem wiedzieć trzeba, że skutecznie neutralizują kwaśny sok żołądkowy i zmniejszają podrażnienie błony śluzowej. Poza tym w składzie bananów znajduje się fruktooligosacharyd będący prebiotykiem wspomagającym wzrost pożądanych bakterii w jelicie grubym. Wszystko to sprawia, że chcąc poprawić perystaltykę jelit, na pewno warto sięgać właśnie po banany.

Winogrona na jelita – pyszna przekąska zwalczająca zaparcia i równoważąca florę jelitową

Dieta jelitowa koniecznie obejmować powinna także spożywanie winogron. Są one bowiem bogate w witaminy i substancje o właściwościach prozdrowotnych. W przypadku jelit istotne jest, że banany zawierają w swoim składzie błonnik. To doskonały środek wspomagający prawidłowe funkcjonowanie jelit. Poza tym spożywanie bananów pomaga zwalczyć zaparcia oraz przyczynia się do zrównoważenia flory jelitowej. Nie bez znaczenia jest także to, że mamy do czynienia z owocem bogatym w wodę i sole mineralne, które oczyszczają błonę śluzową jelita ze złogów i pozostałości pokarmowych. Teraz znając już najzdrowsze produkty na jelita, nie pozostaje nic innego jak włączyć je do swojej codziennej diety!

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem