Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie produkty spożywcze wpływają na zdrowie jelit,
- czego szukać w produktach, aby utrzymać jelita w dobrej kondycji,
- jak olej lniany pomóc może przy chorobie jelit,
- czy kit pszczeli działa na jelita,
- jakie zioła zażywać na jelita,
- czy siemię lniane wspomaga trawienie,
- jak banany pomóc mogą przy chorobie jelit,
- czy winogrona pozytywnie wpływają na pracę jelit.
Zob. także artykuł Dieta na zaparcia, czyli jak poradzić sobie z dokuczliwymi problemami z wypróżnieniem? Co można jeść, a czego nie przy zaparciach?
Dieta na zdrowe jelita: jak produkty spożywcze wpływają na zdrowie jelit?
Co jeść na poprawę pracy jelit? Aby zadbać o ich właściwy stan, spożywać trzeba produkty, które są dla nich przyjazne. Jakie? Na pewno sięgać trzeba po oczyszczone produkty zbożowe. Mowa tu głównie o pieczywie pszennym, czerstwym pieczywie, jasnych makaronach, kaszach, a także o białym ryżu. Pozytywnie na stan jelit wpływa również chude mięso, a zwłaszcza drób, oraz polędwica wieprzowa i wołowa. Spożywać powinno się także ryby, a wśród nich na pewno dorsza, sandacza, pstrąga, szczupaka i leszcza. Najlepiej, aby ryby były duszone, gotowane na parze lub pieczone. Świetnie sprawdzają się również niskotłuszczowe produkty mleczne. Oczywiście nie można zapomnieć o naparach ziołowych. Koniecznie pić trzeba również dużo wody. Stosując się do powyższych wskazówek żywieniowych, można mieć pewność, że właściwie dba się o stan zdrowia swoich jelit.
Dieta a trawienie, czyli czego szukać w produktach, aby utrzymać jelita w dobrej kondycji?
Trawienie jest procesem złożonym. Dlatego tak istotne jest stosowanie właściwiej diety w celu utrzymania jelit w dobrej kondycji, a tym samym w celu wyeliminowania problemów z trawieniem. Aby o to zadbać, na pewno spożywać trzeba duże ilości owoców i warzyw. Są one bowiem bogatym źródłem błonnika. Poza tym warto sięgać po produkty zawierające szczepy dobroczynnych bakterii. Wskazać trzeba tu przede wszystkim na jogurty, kefiry oraz maślanki. Zawarte w tym produktach wspomniane szczepy dobroczynnych bakterii niezwykle pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit, a tym samym na trawienie. Aby nie mieć problemów z trawieniem na pewno ograniczyć należy spożycie soli. Alkohol także nie jest w tym przypadku wskazany. W celu zachowania odpowiedniej perystaltyki jelit nie można również zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Dziennie pić powinno się przynajmniej 1,5–2 litry wody.
Olej lniany – dobroczynne tłuszcze i kwasy Omega 3 na pomoc w chorobie jelit
Wspomniano o sześciu produktach, które poprawiają pracę jelit i eliminują zaparcia. Pierwszym z nich jest olej lniany – jeden z najzdrowszych olejów. Wynika to z tego, że w swoim składzie zawiera bardzo dużą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich znajdują się oczywiście kwasy Omega 3. W przypadku choroby jelit ich dostarczanie jest niezbędne. Łagodzą one bowiem stany zapalne. Olej lniany jest niezwykle wartościowy zarówno w przypadku nieswoistych chorób zapalnych jelit, jak i w przypadku zespołu jelita drażliwego, a także innych zaburzeń mikrobioty jelitowej. Warto dodać, że olej lniany i zawarte w nim kwasy Omega 3 zmniejszą nadmierną przepuszczalność bariery jelitowej. Poza tym wspomaga trawienie, działa rozkurczowo i zapobiega zaparciom.
Kit pszczeli na jelita – popularny propolis, hamujący rozwój nowotworów
Kit pszczeli, czyli popularny propolis znany i ceniony jest już od dawna. Głównie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Kit pszczeli to nic innego, jak lepka, gęsta substancja, którą pszczoły wykorzystują do wyściełania wnętrza ula, dzięki czemu jego konstrukcja jest szczelna i mocna. Poza tym chroni on ul przed bakteriami, grzybami oraz wirusami. Propolis wykorzystywany jest jako składnik środków farmakologicznych. Mowa tu o maściach, tabletkach, kropelkach czy kapsułkach. Jak wspomniano, wykazuje on duże właściwości prozdrowotne. W swoim składzie zawiera witaminy (A, C, D, E oraz witaminy z grupy B), minerały (żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, mangan, krzem, selen), kwasy fenolowe, flawonoidy oraz terpenoidy. W medycynie naturalnej kit pszczeli stosowany jest jako środek hamujący rozwój chorób nowotworowych, a zwłaszcza jelita grubego.
Zioła na jelita – rumianek, mięta, koper włoski i szałwia działają rozkurczowo
Zioła na jelita także pozytywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Wśród nich wymienić można przede wszystkim rumianek, miętę, koper włoski i szałwię. Wszystkie wykazują działanie rozkurczowe. Rumianek działa rozkurczowo zwłaszcza na mięśnie gładkie jelita cienkiego. Dzięki jego działaniu pokarm szybciej dociera do jelita grubego, a jednocześnie gazy są dużo sprawniej wydalane. Napar rumiankowy to idealne rozwiązanie m.in. przy wzdęciach. Innym ziołem wspomagającym trawienie jest koper włoski. Skutecznie pobudza produkcję soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelita cienkiego, jak również usprawnia ruchy robaczkowe jelit. Herbatki na jelita z kopru włoskiego pomagają pozbyć się zalegających gazów i zredukować napięcie brzucha, które często towarzyszy wzdęciom. Mówiąc o ziołach na jelita i trawieniu, nie można nie wspomnieć o mięcie. Najlepiej sprawdza się tu wyciąg z liści, który wspomaga produkcję soku żołądkowego. Pozwala układowi trawiennemu na skuteczne radzenie sobie z przyswajaniem składników odżywczych. Poza tym mięta rozkurcza mięśnie gładkie jelit, dzięki czemu nie dochodzi do wzdęć. Kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o szałwii, wspierającej trawienie tłuszczów, pobudzającej wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także regulującej pracę jelit. Wspomnieć warto jeszcze o tym, że także kurkuma na jelita działa niezwykle pozytywnie. Łagodzi biegunki, zmniejsza wzdęcia i uczucie pełności. Stosowana jest także w leczeniu wspomnianego zespołu jelita drażliwego.
Siemię lniane na jelita – źródło błonnika, wspomagające trawienie
Siemię lniane koi jelita i pomaga pozbyć się zaparć. Poza tym nasiona lnu zawierają prebiotyki, które odżywiają bakterie jelitowe. Wszystko dzięki cennym substancjom, które znajdują się w siemieniu lnianym. Mowa tu o kwasach Omega 3, błonniku oraz lignanach. Stosowanie siemienia lnianego zalecane jest przede wszystkim w przypadku zaparć, chorób zapalnych jelit i zapalenia śluzówki jelit. Co szczególnie wyróżnia siemię lniane? Fakt, że jest ono cennym źródłem błonnika, który ułatwia wypróżnienie. Siemię lniane na jelita najlepiej działa w postaci skleikowanej. Nasiona wystarczy namoczyć wodą i odstawić na kilkanaście minut. Następnie można je wypić lub dodać do posiłku.
Banany na chore jelita – owoce wspomagające perystaltykę jelit
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na stan jelit bardzo pozytywnie wpływają banany. Tymczasem wiedzieć trzeba, że skutecznie neutralizują kwaśny sok żołądkowy i zmniejszają podrażnienie błony śluzowej. Poza tym w składzie bananów znajduje się fruktooligosacharyd będący prebiotykiem wspomagającym wzrost pożądanych bakterii w jelicie grubym. Wszystko to sprawia, że chcąc poprawić perystaltykę jelit, na pewno warto sięgać właśnie po banany.
Winogrona na jelita – pyszna przekąska zwalczająca zaparcia i równoważąca florę jelitową
Dieta jelitowa koniecznie obejmować powinna także spożywanie winogron. Są one bowiem bogate w witaminy i substancje o właściwościach prozdrowotnych. W przypadku jelit istotne jest, że banany zawierają w swoim składzie błonnik. To doskonały środek wspomagający prawidłowe funkcjonowanie jelit. Poza tym spożywanie bananów pomaga zwalczyć zaparcia oraz przyczynia się do zrównoważenia flory jelitowej. Nie bez znaczenia jest także to, że mamy do czynienia z owocem bogatym w wodę i sole mineralne, które oczyszczają błonę śluzową jelita ze złogów i pozostałości pokarmowych. Teraz znając już najzdrowsze produkty na jelita, nie pozostaje nic innego jak włączyć je do swojej codziennej diety!
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.