Gładkie, lśniące i mocne włosy to marzenie każdej kobiety i mężczyzny. W jaki sposób osiągnąć taki efekt? Z pewnością świadomą pielęgnacją! Ilość dostępnych produktów do włosów na rynku jest ogromna, a fanów włosingu jest coraz więcej. Mimo ogromnej oferty kosmetyków coraz więcej osób poszukuje naturalnych rozwiązań, które często okazują się bardziej ekonomiczne, a swoim działaniem nie odbiegają od produktów znanych marek. Jednym z najbardziej popularnych surowców jest olej kokosowy, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również (a może i przede wszystkim) w kosmetyce.
Olej kokosowy na włosy – domowa pielęgnacja, która zdziała cuda!
Pielęgnacja włosów nie musi być kosztowna i wymagająca. W celu osiągnięcia zadowalających rezultatów najważniejsza jest systematyczność oraz dobranie odpowiedniego produktu do rodzaju i aktualnego stanu włosów.
Kosmetyki naturalne zyskują coraz więcej zwolenniczek, dlatego na rynku można znaleźć ogromny wybór surowców pochodzenia naturalnego o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Jednym z nich jest jeden z bardziej popularnych olejów – olej kokosowy (coconut oil). Surowiec ten świetnie sprawdzi się w kuchni, do pielęgnacji ciała, twarzy, demakijażu, a także pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Przed zastosowaniem oleju na włosy należy dowiedzieć się jaki olej będzie dobry do danego typu włosa. Wyróżnia się 3 rodzaje porowatości włosów: niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. Olej kokosowy to olej przeznaczony do pielęgnacji włosów niskoporowatych.
Cechy włosów niskoporowatych:
- gładkie,
- nie plączą się,
- sprężyste,
- długo schną,
- brak objętości,
- trudne do stylizacji (szybko wracają do stanu pierwotnego np. po kręceniu).
Osoby posiadające taki typ włosów powinny sięgnąć po olej kokosowy.
Jakie właściwości ma olej kokosowy?
Olej kokosowy to naturalny surowiec pozyskiwany z owoców palmy kokosowej, która uprawiana jest głównie w Afryce. Surowiec ten posiada szerokie zastosowanie w kuchni, a także w kosmetyce. Olej kokosowy świetnie sprawdzi się do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów i skóry głowy.
Olej kokosowy jest bogaty w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, witaminy E, K, żelazo, a także związki fenolowe. W efekcie surowiec ten posiada właściwości przeciwutleniające, wzmacniające odporność komórkową i przeciwstarzeniowe. Olej stosowany w kosmetyce ma zdolność wiązania wody, zatrzymując ją w głębszych warstwach skóry, a także tworzenia bariery, która zabezpiecza skórę przed działaniem drobnoustrojów. Badania udowodniły, że olej kokosowy posiada wysoki indeks SPF, a także minimalizuje kolonizację grzybów z rodzaju Candida. Ponad to olej sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry suchej, nadmiernie zrogowaciałej, a także w przypadku atopowego zapalenia skóry.
Jak wygląda olej kokosowy? Surowiec ten może występować w 2 postaciach – stałej i ciekłej. Wszystko zależy od temperatury otoczenia, do 25 stopni Celsjusza olej będzie miał formę stałą, natomiast powyżej tej temperatury formę ciekłą.
Jak olej kokosowy działa na włosy i skórę głowy?
Olej kokosowy ma zdolność przenikania do najgłębszych warstw trzonu włosa, ponad to jest bogaty w witaminę E, dzięki czemu surowiec ten zabezpiecza kosmyki przed wysoką temperaturą, nadmiernym przesuszeniem, a także ich łamaniem się. Dodatkowo olej zmniejsza absorbcję wody przez włosy co zmniejsza ich nadmierne puszenie się. Ponad to przeciwdziała wnikaniu surfaktantów (związków powierzchniowo czynnych) do mieszków włosowych, co skutkuje zmniejszeniem ich wypadania. Jakich efektów możemy oczekiwać stosując olej kokosowy na włosy? Przede wszystkim: dociążenie włosów i ich wygładzenie, zwiększenie nawilżenia, zredukowanie wypadania kosmyków, a także ułatwienie ich rozczesywania i stylizacji.
Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że po 16 tygodniach stosowania oleju kokosowego na włosach zredukowała się ich łamliwość. Pomiary te zostały przeprowadzone przy użyciu trychometrii przekrojowej i ocenione w skali łamliwości włosa.
Olej aplikowany na skórę głowy poprawi jej krążenie, a także pomoże w regulacji wytwarzanego sebum. Dodatkowo dzięki obecności witaminy K posiada właściwości wzmacniające na cebulki włosów. Ponad to aplikowanie oleju kokosowego na skórę głowy zmniejsza wnikanie związków powierzchniowo czynnych do mieszków włosowych, zapobiegając tym samym nadmiernemu ich wypadaniu.
Olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany – który sprawdzi się lepiej podczas olejowania?
Czym jest olejowanie włosów i w jaki sposób je wykonać? Olejowanie włosów polega na nałożenie wybranego oleju na całe włosy, końcówki lub skórę głowy. Ta metoda pielęgnacji znana była od wieków, a stała się bardzo popularna kilka lat temu i coraz chętniej stosowana szczególnie przez kobiety.
Istnieją dwie metody olejowania włosów – na mokro oraz na sucho. Olejowanie na sucho polega na zaaplikowaniu oleju na suche, nieumyte włosy. Olej należy nałożyć na długości kosmyków (od ucha, aż po same końce), rozczesać włosy, a następnie trzymać produkt przez minimum 30 minut (jeśli olej był nałożony również na skórę głowy to czas nie powinien przekraczać 2 godzin). Olej można także pozostawić na włosach na całą noc (jeśli została zastosowana metoda olejowania na sucho). Olejowanie włosów na mokro polega na aplikowaniu oleju na zwilżonych wodą włosach. Kosmyki należy zmoczyć wodą (nie myjąc ich) i osuszyć ręcznikiem, następnie nałożyć olej.
Włosy można również olejować na bazę – serum lub odżywkę. Wtedy to na suche/wilgotne włosy należy nałożyć olej, a następnie ulubioną odżywkę, można również dodać kilka kropli oleju do odżywki/maski. Taką mieszankę pozostawić na około 20-30 minut, a następnie spłukać wodą. Olejowanie serum to nic innego jak połączenie oleju, odżywki do włosów z wodą lub hydrolatem, czy wodą różaną. Proporcje powinny wynosić 1:1:1, np. 10 ml oleju, 10 ml odżywki i 10 ml wody. Składniki można wymieszać w buteleczce z atomizerem, rozpylić na włosach i pozostawić na około 60 minut.
Jaki olej zastosować do olejowania włosów? Na rynku można znaleźć 2 rodzaje olejów kokosowych – rafinowany i nierafinowany. Czym się one od siebie różnią i po jaki powinniśmy sięgnąć?
Rafinacja to proces polegający na oczyszczaniu oleju z substancji niekorzystnych. Olej rafinowany to olej, który został wytworzony w wysokiej temperaturze, co oznacza, że posiada on mniej wartości odżywczych w porównaniu do oleju nierafinowanego. Mimo to olej rafinowany posiada swoje zalety, przede wszystkim zachowuje swoją trwałość znacznie dłużej, jego cena jest niższa, jest on wolny od osadów i nie posiada zapachu.
Olej nierafinowany to olej nie poddany obróbce termicznej, co oznacza, że zachowuje on swoje wszystkie właściwości, posiada smak oraz zapach, a także jego termin ważności do użycia jest znacznie krótszy. Oczywiście olej nierafinowany będzie nieco droższy w porównaniu do oleju rafinowanego.
Decydując się na zakup oleju kokosowego do olejowania i pielęgnacji włosów warto sięgnąć po olej nierafinowany.
Jak stosować olej kokosowy w pielęgnacji włosów? Wskazówki pielęgnacyjne
Olej kokosowy to uniwersalny surowiec, który można stosować na skórę głowy oraz włosy na wiele sposób. W zależności od indywidualnych potrzeb, jak i oczekiwań olej można stosować, jako odżywkę, maskę, a także do stylizacji włosów.
Odżywka: niewielką ilość oleju kokosowego dodać do ulubionej odżywki i nałożyć na włosy, pozostawić na maksymalnie 30 minut, a następnie spłukać. Olej można zaaplikować również bezpośrednio na wilgotne lub suche włosy, a następnie umyć je i wysuszyć.
Maska: olej nałożyć na suche włosy i pozostawić na kilka godzin lub na całą noc, następnie zmyć szamponem i wysuszyć.
Serum/produkt do stylizacji: niewielką ilość oleju nałożyć na końce włosów. Poleca się aplikować go na delikatnie wilgotne włosy, a następnie ułożyć i wysuszyć kosmyki zgodnie z rutyną.
Olej kokosowy na skórę głowy: olej nałożyć na skórę głowy i wmasować, następnie po 15 minutach umyć kosmyki szamponem. Olej stosowany na skórę głowy zadziała antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, a także nawilżająco i kojąco. Sprawdzi się w przypadku łupieżu.
3 domowe maski z olejem kokosowym, które dodadzą włosom blasku
Olej kokosowy może być stosowany samodzielnie na włosy i skórę głowy, ale można również wzbogacić jego właściwości dodając do niego inne surowce, produkty, czy kosmetyki.
Przepisy na domowe maseczki z olejem kokosowym:
- 1 łyżka oleju kokosowego, 1 łyżka miodu.
Olej kokosowy wymieszać wraz z miodem (składniki te można również delikatnie podgrzać). Tak przygotowaną mieszankę nałożyć na włosy i pozostawić na okres około 40 minut. Następnie maskę spłukać, a włosy umyć szamponem.
- 1 dojrzały banan, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka oleju kokosowego.
Banana rozetrzeć widelcem lub zmiksować na gładką masę, a następnie dodać oliwę z oliwek i olej kokosowy. Mieszankę nałożyć na włosy, a kolejno je rozczesać. Głowę owinąć ręcznikiem i pozostawić na okres 20 minut. Po tym czasie włosy umyć szamponem.
- 2 łyżki oleju kokosowego, 1 łyżka octu jabłkowego.
Olej kokosowy należy wymieszać wraz z octem jabłkowym. Mieszankę nałożyć na długość włosów, a następnie pozostawić na czas około 15-20 minut, kolejno zmyć szamponem.
Przedstawione powyżej przepisy można modyfikować oraz udoskonalać w zależności od indywidualnych potrzeb. Olej kokosowy świetnie komponuje się z innymi olejami roślinnymi, a także żółtkiem jajka, awokado, czy sokiem z cytryny. Sposobów i przepisów jest wiele dlatego warto eksperymentować i testować, która maska przyniesie najlepsze rezultaty.
W jaki sposób zmyć maskę z oleju kokosowego z włosów? W pierwszej kolejności spłukać włosy ciepłą wodą, a następnie nałożyć odżywkę (bez silikonów). Kosmetyk rozprowadzić na długości włosów, odczekać około 5-10 minut, a następnie spłukać i umyć włosy szamponem. Jeśli nie masz wystarczającej ilości czasu możesz spróbować pominąć krok z nakładaniem odżywki i umyć dwukrotnie włosy szamponem.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.