Orgazm bywa nazywany momentem kulminacyjnym stosunku seksualnego. Choć zbliżenie powinno mieć wyraz nie tylko fizyczny, ale również psychiczny, to nie ulega wątpliwości, że każda kobieta chciałaby doświadczyć prawdziwej rozkoszy. Jak osiągnąć orgazm i dlaczego w niektórych przypadkach jest to tak trudne?
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest orgazm,
- czym charakteryzuje się męski, a czym kobiecy orgazm,
- jakie są fazy i rodzaje orgazmów u kobiet,
- jakie są sposoby pobudzania stref erogennych,
- co doprowadza kobiety do orgazmu,
- jak wzmocnić i przedłużyć orgazm,
- czym charakteryzuje się anorgazmia.
Czytaj także: Ile powinien trwać stosunek seksualny?
Czym jest i jak wygląda orgazm?
Orgazm to inaczej moment najsilniejszego podniecenia seksualnego i uczucia rozkoszy. Przeżywają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jak wygląda orgazm? Otóż jego głównymi wyznacznikami są:
- przyspieszony oddech i tętno,
- skurcze pochwy,
- silne przekrwienie warg sromowych,
- napięcie mięśni.
Co istotne, kobiecy orgazm w każdym przypadku wygląda nieco inaczej - czasami przeżywany jest bardzo długo i intensywnie, a w innych przypadkach trwa naprawdę krótko.
Czym charakteryzuje się orgazm u kobiet, a czym u mężczyzn?
Orgazm u mężczyzny powoduje wytrysk nasienia na zewnątrz, a przyjemność sprawia tutaj w głównej mierze jego przepływanie przez członek. Po orgazmie penis szybko wraca do stanu spoczynku i zazwyczaj przez pewien czas nie jest w stanie osiągnąć erekcji. Tymczasem kobiecy orgazm bazuje na skurczach pochwy, które wywołane są wydzielaniem oksytocyny. Nie dochodzi tutaj do wytrysku, choć czasami z pochwy wydobywa się spora ilość śluzu, która bywa nazywana właśnie kobiecym wytryskiem.
Fazy i rodzaje orgazmów u kobiet – który z nich jest najprzyjemniejszy?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, bowiem wyróżniamy kilka ich rodzajów, przez co przyjemność może być osiągana w różny sposób. Kolejne fazy orgazmu kobiecego to:
- podniecenie seksualne,
- plateau - faza przejściowa, w której występuje przyspieszenie bicia serca,
- orgazm,
- odprężenie.
Tymczasem najpopularniejsze rodzaje orgazmu to:
- orgazm łechtaczkowy,
- orgazm pochwowy,
- orgazm sutkowy,
- orgazm psychogenny,
- orgazm punktu G,
- orgazm wielokrotny,
- orgazm energetyczny.
Każda kobieta w inny sposób przeżywa orgazm, dlatego dla jednych najprzyjemniejszy będzie pochwowy, do którego dochodzi w czasie stosunku, dla innych sutkowy, który bazuje na pieszczeniu piersi. Wiele kobiet osiąga rozkosz poprzez jednoczesne pieszczenie wielu stref erogennych, co czyni stosunek pełniejszym.
Sekrety ciała kobiety - strefy erogenne i sposoby ich pobudzania
Strefy erogenne występują w różnych miejscach na ciele kobiety. Wiele osób uważa, że do tej grupy należą wyłącznie piersi oraz łechtaczka, tymczasem warto wiedzieć, że znajdują się tutaj także:
- pochwa,
- srom,
- pośladki,
- odbyt,
- usta,
- szyja i kark,
- plecy,
- ramiona,
- stopy.
Pobudzanie stref erogennych skupia się przede wszystkim na ich delikatnym pieszczeniu. Można to robić opuszkami palców bądź różnego typu akcesoriami erotycznymi. Ważne, aby ruchy były delikatne i uwzględniały kobiece preferencje. Większość kobiet potrafi bowiem sprecyzować, w których miejscach dotyk sprawia im największą przyjemność.
Co doprowadza kobiety do orgazmu i jak dojść jednocześnie?
Nie istnieje coś takiego, jak recepta na orgazm - czy to męski czy kobiecy. Każda kobieta w inny sposób odczuwa przyjemność, choć naukowcy są zdania, że w młodszych grupach wiekowych ważna jest przede wszystkim delikatność i staranne podejście partnera. Kobiety poniżej 40. roku życia lubią powolną grę wstępną oraz delikatny, męski dotyk. Nie bez znaczenia jest również zapach mężczyzny, który pobudza zmysły. Tymczasem kobiety po 50. roku życia często potrzebują dodatkowej stymulacji - w tym celu mogą sięgnąć po różnego rodzaju akcesoria erotyczne. Jednocześnie cenią sobie zdecydowanie partnera oraz pomysłowość, gdyż lubią zmiany. W kontekście jednoczesnego szczytowania bardzo ważne jest dobre poznanie partnerki oraz tego, co doprowadza ją do rozkoszy. Najczęściej wspólny orgazm osiągają pary ze stosunkowo długim stażem. Sprzyjają mu też niektóre pozycje, na przykład pozycja bogini.
10 sposobów na lepsze szczytowanie – jak wzmocnić i przedłużyć orgazm?
Wiemy już, co to jest orgazm, jednak warto też uświadomić sobie, że w rzeczywistości trwa on od kilku do kilkunastu sekund. W przypadku niektórych kobiet orgazm bywa tak krótki, że zaczynają one zadawać sobie pytanie, czy w ogóle go osiągnęły. Jak więc wzmocnić i przedłużyć orgazm, a tym samym czerpać większą radość ze stosunku? Oto 10 najlepszych sposobów:
- do stosunku należy podejść pewnie - orgazm to moment, w którym pozbywamy się wszelkich zahamowań,
- należy pozbyć się uporczywych myśli o osiągnięciu orgazmu i jego przedłużaniu - działa tutaj czynnik psychologiczny,
- ćwiczenie mięśni Kegla,
- wydłużanie oddechu,
- kołysanie biodrami i miednicą,
- stosowanie stymulujących nakładek na penisa,
- stosowanie prezerwatyw z wypustkami,
- delikatna masturbacja przed stosunkiem,
- spontaniczne i luźne podejście - można pozwolić sobie na wydawanie odgłosów zgodnie z własnymi preferencjami,
- utrzymywanie kontaktu wzrokowego z partnerem.
Wbrew pozorom bardzo istotna jest postawa, jaką kobieta przyjmie przed samym stosunkiem. Nie należy podchodzić do niego zadaniowo ani tym bardziej skupiać się na osiągnięciu orgazmu. Jest to spontaniczna reakcja, która będzie dawała przyjemność tylko w momencie rozluźnienia ciała oraz psychiki.
Brak orgazmu u kobiety (anorgazmia) – dlaczego nie każda kobieta odczuwa orgazm?
Multiorgazmiczność czy orgazm wielokrotny to stosunkowo często poruszane tematy, jednak niewiele mówi się o anorgazmii, czyli sytuacji, w której kobieta nie jest w stanie szczytować. Seksuolodzy są zdania, że osiągania orgazmu trzeba się po prostu nauczyć, dlatego też często nie odczuwają go młode kobiety, które nie potrafią odpowiednio się zrelaksować, na przykład myśląc o tym, że stosunek wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę. Niemniej jednak anorgazmia występująca w dłuższym okresie stanowi poważny problem. Jej przyczyną może być przejściowy stan fizjologiczny, na przykład ciąża. Niektóre kobiety intensywniej odczuwają orgazm w ciąży, inne nie są w stanie go osiągnąć w żadnym trymestrze. Inne przyczyny anorgazmii to między innymi:
- zmiany hormonalne - zbyt niski poziom testosteronu lub estrogenu albo zbyt wysoki poziom progesteronu,
- wada w budowie pochwy,
- wada w budowie miednicy,
- zły stan mięśni Kegla,
- problemy natury psychicznej.
Kobiety, które nie potrafią odczuwać maksymalnej przyjemności ze stosunku, powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z ginekologiem. Przeprowadzi on niezbędne badania i oceni, czy problem nie ma podłoża fizjologicznego. Jeśli badania nie wykażą nieprawidłowości, kobieta powinna udać się do psychologa, najlepiej specjalizującego się w seksuologii. Przyczyną może być bowiem psychika, która - podobnie jak ciało - w pewnych przypadkach wymaga leczenia. Czasami konieczne jest udanie się na terapię razem z partnerem.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.