Tkanka tłuszczowa może odkładać się na różnych miejscach na ciele. Otyłość brzuszna, czyli nadmierne nagromadzenie tłuszczu w okolicy brzucha, stanowi poważne źródło problemów zdrowotnych. Może być wywołana nie tylko predyspozycjami genetycznymi, ale i zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Podstawą w leczeniu otyłości brzusznej jest zdrowa, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- czym jest otyłość brzuszna,
- jak rozpoznać otyłość brzuszną,
- jakie są przyczyny otyłości brzusznej,
- jak sobie z nią radzić,
- co to jest otyłość brzuszna hormonalna,
- jakie naturalne składniki pomogą spalić tłuszcz.
Więcej o globalnym problemie otyłości dowiesz się z artykułu: Otyłość chorobą XXI wieku: zagrożenia, profilaktyka otyłości. Jak z nią skutecznie walczyć?
Czym jest otyłość brzuszna i dlaczego jest groźna dla naszego organizmu?
Otyłość stanowi problem nie tylko natury wizualnej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Jest zaliczana do niezakaźnych chorób przewlekłych i określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Coraz częściej dotyka nie tylko dorosłych, ale i osoby młode, w tym dzieci. Otyłość nie ustępuje samoistnie - w jej kuracji niezbędna jest prawidłowa diagnoza i leczenie. Zgodnie z danymi statystycznymi, co roku zwiększa się ilość osób dotkniętych otyłością.
Otyłość brzuszna, lub inaczej otyłość trzewna, centralna, wisceralna lub typu jabłko, jest najgorszą dla organizmu formą otyłości. Jej nieuniknioną konsekwencją są zaburzenia gospodarki lipidowej, przemiany materii, cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Szereg tych schorzeń wywołuje tzw. zespół metaboliczny. Nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu, wraz z współistniejącym nadciśnieniem lub cukrzycą, znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz powikłań chorób na tle układu krążenia.
Otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ tłuszcz gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w narządach wewnętrznych. Ryzykiem otłuszczenia objęte są mięśnie szkieletowe, serce, wątroba oraz trzustka. Rezultatem otłuszczenia jest znaczne pogorszenie funkcjonowania tych struktur. Wzrasta także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Nadmiar WKT, czyli wolnych kwasów tłuszczowych, pochodzący z tkanki tłuszczowej na brzuchu, prowadzi do wzrostu produkcji insuliny, a także substancji zapalnych i enzymów, które bezpośrednio przyczyniają się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Wzrasta poziom cukru i trójglicerydów we krwi, a obniża się ilość dobrego cholesterolu (czyli HDL - High-Density Lipoprotein, lipoproteiny o wysokiej gęstości) w organizmie.
Jak przebiega rozpoznanie otyłości brzusznej? Który specjalista może Ci pomóc?
Podstawowym sposobem na zdiagnozowanie otyłości jest obliczenie wskaźnika masy ciała, tj. BMI (Body Mass Index). Najlepiej jest tego dokonać za pomocą kalkulatorów BMI dostępnych w Internecie. W celu dokonania oceny z jaką formą otyłości ma się do czynienia, należy dodatkowo obliczyć wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio). Wskaźnik ten oblicza się na podstawie stosunku obwodu bioder do talii.
WHR = obwód talii [cm] : obwód bioder [cm]
O otyłości brzusznej u kobiet mówi się, gdy WHR jest równy lub większy niż wartość 0,85. Otyłość typ jabłko u mężczyzn występuje gdy ten parametr jest większy lub równy 0,9.
Otyłością zajmuje się lekarz bariatra. Podczas specjalistycznej wizyty, bariatra dodatkowo dokonuje pomiarów ciśnienia tętniczego i częstości akcji serca. Kolejny krok polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego. Lekarz powinien zlecić konkretne badania krwi - glukozy, cholesterolu ogólnego, LDL, HDL, trójglicerydów oraz enzymów wątrobowych. Często zleca się także badanie poziomu insuliny oraz tarczycy i jej hormonów.
Najczęstsze przyczyny otyłości brzusznej u kobiet, mężczyzn i dzieci
Otyłość brzuszna może powstawać w wyniku wielu problemów, także na tle zdrowia psychicznego. Dotyka nie tylko kobiety, ale i mężczyzn, a coraz częściej także dzieci. Istnieją różne rodzaje otyłości brzusznej. Może być hormonalna, alkoholowa, lub powstała w wyniku reakcji na stres (rezultat kompulsywnego objadania się). Do najważniejszych przyczyn otyłości brzusznej należą:
- nieprawidłowe odżywianie się (nieregularność posiłków, wysokoprzetworzona dieta, niskie spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych),
- za wysoka podaż energetyczna z pożywieniem jak na potrzeby organizmu,
- brak aktywności lub niska, nieregularna aktywność fizyczna,
- używki (zwłaszcza alkohol),
- przyjmowanie leków (niektóre antydepresanty, glikortykosteroidy, leki przeciwdrgawkowe),
- choroby układu hormonalnego (niedoczynność tarczycy, zespół Hashimoto, policystycznych jajników - PCOS, hiperinsulinizm, insulinooporność),
- wybrane czynniki genetyczne (regulowanie uczucia głodu i sytości)
- stres (mechanizm zajadania stresu, wysoki poziom kortyzolu)
Jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej? Ćwiczenia i zbilansowana dieta to najprostsza droga do sukcesu
Podstawowym krokiem w leczeniu otyłości brzusznej jest zbilansowana dieta, wzbogacona o zdrową żywność. Należy spożywać dużą ilość owoców i warzyw, jeść regularnie i dbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Kluczowe jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Należy zadbać o zdrowie układu pokarmowego, a zwłaszcza prawidłową mikroflorę jelit.
Należy pić wodę w dużych ilościach, jednak jak wygląda relacja kawa a otyłość brzuszna? Czarna kawa nie posiada kalorii, a dodatkowo wspomaga uczucie sytości. W trakcie diety redukcyjnej stanowi dobry napój, jednak tyczy się to przede wszystkim kawy czarnej. Kawy białe, z dużą ilością mleka, lub inne, smakowe, z syropami, mogą być powodem nadprogramowych kalorii w diecie, a w rezultacie przyczyniać się do otyłości.
Terapia otyłości brzusznej to też ćwiczenia. Regularny ruch pomoże Ci nie tylko zadbać o ciało, ale i psychikę. Nie musisz biegać maratonów, czy ćwiczyć na siłowni do ostatniej kropli potu. Wybierz taki rodzaj aktywności, który sprawia Ci radość. Jakie ćwiczenia na otyłość brzuszną? Najlepiej zacznij od codziennych spacerów po 30 minut. Zadbasz o zwiększenie wydolności serca, a także ochronisz swoje stawy przed przeciążeniami. Z czasem zwiększaj pokonywane dystanse.
Zioła na otyłość brzuszną – poznaj naturalne składniki, które pomagają spalać tłuszcz
W walce z otyłością przydatne mogą okazać się ziołowe napary. Spożywane codziennie, regulują pracę układu pokarmowego, zapobiegając wzdęciom. Na rynku istnieje szeroka gama produktów, które wspomogą Ci codzienną walkę z otyłością. Wiele z nich posiada właściwości regulujące gospodarkę hormonalną, w tym hormony odpowiedzialne za uczucie sytości i głodu. Niektóre potrafią przyczyniać się do obniżenia poziomu insuliny we krwi.
Zioła na otyłość brzuszną to na przykład:
- rumianek,
- dziurawiec,
- mniszek lekarski,
- mięta pieprzowa,
- szałwia lekarska,
- lubczyk lekarski,
- krwawnik pospolity,
- poziomka pospolita.
Otyłość brzuszna hormonalna – wpływ hormonów na zdrowie, wygląd i samopoczucie
W przypadku otyłości brzusznej na tle hormonalnym powstaje tzw. "brzuch hormonalny". Jego cecha charakterystyczna to zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej podskórnej zwłaszcza w okolicy bioder. Otyłość brzuszną bardzo często wywołują choroby PCOS, Hashimoto i niedoczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy dochodzi do spowolnienia metabolizmu, a w konsekwencji wzrostu masy ciała. Hormon tarczycy uczestniczy w gromadzeniu i czynnościach tkanki tłuszczowej.
Osoba dotknięta tymi zaburzeniami jest ospała, nie wysypia się, tyje "z powietrza", ma problemy z pamięcią i koncentracją. Często występują nieregularne cykle miesiączkowe, trądzik, nadmierne wypadanie włosów, a nawet i depresja. Skóra jest szara, często przesuszona, natomiast paznokcie są cienkie i łamliwe.
Czy istnieją skuteczne leki na otyłość brzuszną?
Na otyłość brzuszną nie wynaleziono konkretnego leku. Przyczyny tego schorzenia mogą być bardzo różnorodne, a każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Podczas leczenia otyłości, kluczowa jest zmiana trybu życia, ale i kompleksowa diagnoza. Podstawą jest określenie źródła problemu. Warto jednak wspomóc się lekami bez recepty, obejmującymi np. preparaty na wspomaganie pracy wątroby, czy środkami na odchudzanie.
Dieta na otyłość brzuszną – przykładowy jadłospis na 5 posiłków dziennie
W przypadku otyłości brzusznej, dieta nie musi być nudna! Warto dbać o regularność spożywanych posiłków, ale i ich jakość. Postaw na niskoprzetworzone, naturalne produkty.
Przykładowy jadłospis na 5 posiłków może obejmować:
- Śniadanie- owsianka z owocami
Płatki owsiane (40g) na mleku migdałowym z bananem, jogurtem naturalnym oraz orzechami. Dla smaku możesz dosłodzić płatki erytrolem lub słodzikiem, które nie zawierają kalorii.
- II Śniadanie - wrap z łososiem
Tortilla ze szpinakiem, serkiem jogurtowym, łososiem i pomidorkami. Postaw na tortillę pełnoziarnistą. W tej kombinacji doskonale sprawdzi się łosoś wędzony.
- Obiad - makaron z kurczakiem i warzywami
Makaron pełnoziarnisty (70 g) z cukinią, jogurtem greckim 0%, pieczarkami, kurczakiem i mozarellą light. Zamiast soli, postaw na dodatek ziół. Pamiętaj, aby unikać smażenia na głębokim tłuszczu - zamiast tego możesz dusić składniki na wodzie, bądź skorzystać ze sposobu odmierzenia oleju łyżeczką (1 łyżeczka to wystarczająca ilość) lub zakupić tłuszcz do smażenia w sprayu.
- Podwieczorek - koktajl owocowy
To dobry czas na owoce! Fajnym pomysłem są koktajle. Są niskokaloryczne, a dodatkowo zapewniają długotrwałe uczucie sytości. Przygotuj koktajl owocowy z garści szpinaku, jabłka, banana, szklanki truskawek oraz mleka migdałowego lub odchudzonego krowiego.
- Kolacja - szakszuka
Szakszuka to doskonałe danie na diecie. Jest nie tylko zdrowa, bogata w białko, ale i niskokaloryczna. Do przygotowania szakszuki potrzebujesz cebuli, papryki czerwonej, pomidorów w puszce oraz dwóch jajek. Sos z pomidorów i warzyw przygotuj na patelni. Dopraw do smaku, a następnie przygotuj dwa "dołki", do których wbijesz jajka. Przykryj patelnię pokrywką i poczekaj na ścięcie jajek. Szakszuka gotowa!
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.