Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków oraz specjalistów do spraw żywienia. Jego fenomen jest związany z dużą ilością witamin, soli mineralnych oraz związków chemicznych zawartych w miąższu, które prozdrowotnie wpływają na organizm człowieka. Owoc kaki z powodzeniem stosowany jest w jadłospisach przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych, a dodatkowo polecany jest osobom przebywającym na diecie redukcyjnej. Jakie są właściwości kaki? Jakie wartości skrywa ten niezwykły owoc egzotyczny?
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest owoc kaki;
- jakie witaminy i minerały zawarte są w persymonie;
- czy owoc faktycznie działa odchudzająco i przeciwnowotworowo;
- jakie owoce wybierać, aby były świeże i soczyste.
Zobacz również artykuł: Co wykrywają markery nowotworowe? Rodzaje, normy, badanie i jego przebieg.
Owoc kaki (persymona) - „drzewo siedmiu cnót”
Kaki lub persymona to ogólnie przyjęte nazwy owocu pojawiającego się na drzewie hurma, czyli hebanowcu wschodnim. Drzewo swoim pokrojem przypomina europejską jabłoń, niemniej jednak w fizjologicznych dla siebie warunkach drzewo hurma porasta tereny Chin i Japonii. W Europie ze względu na warunki glebowe i atmosferyczne kaki na szeroką skalę uprawiane jest głównie we Włoszech, Hiszpanii, a także Grecji. Poza smacznymi i zdrowymi, pełnymi witamin i minerałów owocami, drzewo posiada również walory dekoracyjne, dlatego coraz częściej spotykane jest w przydomowych ogrodach.
"Drzewo siedmiu cnót", czyli hurma, owocuje na początku jesieni, głownie od sierpnia do października. W zależności od odmiany wydaje kuliste lub sercowate owoce kaki, które smakiem przypominają dojrzałe, pełne soku, słodkie śliwki. Owoc z powodzeniem może być zjadany na surowo, niemniej jednak coraz częściej przetwarzany jest na pełne witaminy C soki czy też smakowite powidła.
Prozdrowotne właściwości owocu kaki – witaminy i minerały w owocu hurmy wschodniej
Owoc hurmy wschodniej coraz bardziej doceniany jest przez dietetyków oraz miłośników zdrowego odżywiania i medycyny naturalnej. Wynika to przede wszystkim ze składu chemicznego rośliny, który zgodnie z najnowszymi badaniami obfituje w biologicznie aktywne i całkowicie biozgodne z organizmem człowieka witaminy i minerały.
W miąższu owocu kaki można znaleźć przede wszystkim (ilość składników podana na 100 gram produktu):
- kwas askorbinowy - 7,7 mg,
- witaminę A - 1600 jednostek,
- witaminę K - 2,6 mg,
- tiaminę, 0,04 mg,
- wapń - 8 mg,
- magnez - 9 mg,
- potas - 160 mg.
Jakie są właściwości owocu kaki? Tak wysoka zawartość witaminy A sprawia, że kaki może mieć prozdrowotny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku. Z pewnością opóźnia naturalny proces zużywania się narządu, ochraniając jego poszczególne elementy przed degradacją, a dodatkowo może zapobiegać tak zwanej kurzej ślepocie. Potas, magnez oraz witamina K wykazują leczniczy wpływ na układ krwionośny organizmu ludzkiego. Substancje biorą czynny udział w ochronie naczyń krwionośnych przed wapnieniem, a także stymulują mięsień sercowy do lepszej pracy. Persymona zapobiega również odkładaniu się złego cholesterolu we krwi, co ma znaczenie w profilaktyce schorzeń cywilizacyjnych.
Owoc kaki w profilaktyce nowotworowej – antyoksydanty i składniki aktywne biologicznie
Owoc hurmy wschodniej, bardzo często nazywany także chińską śliwką, wykazuje bardzo duże znaczenie podczas stosowania diety przeciwzapalnej oraz profilaktyki przeciwnowotworowej. Najnowsze badania naukowe przeprowadzane głównie na zagranicznych uniwersytetach dowodzą, że antyoksydanty i składniki aktywne biologicznie z grupy polifenoli obecne w ekstrakcie z owocu posiadają silne właściwości przeciwnowotworowe. Ich spożywanie daje szansę na hamowanie rozwoju komórek białaczki, a także doprowadzenie do ich apoptozy, czyli degradacji.
Warto zaznaczyć, że owoc kaki posiada również właściwość poprawy wchłaniania się żelaza w organizmie. W związku z tym jest doskonałym produktem, podobnie jak burak czerwony, poprawiającym proces krwiotwórczy oraz stymulującym organizm do samodzielnej walki z anemią.
Owoc kaki a odchudzanie – niskoenergetyczne źródło błonnika
Owoce na diecie redukcyjnej wciąż budzą kontrowersje, a dietetycy alarmują, że ich duża ilość może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu kaloryczności posiłku. Aby cieszyć się smakiem owoców podczas walki z nadprogramowymi kilogramami, warto wybierać te, które zawierają mało kalorii, a dodatkowo wyróżniają się niskim indeksem kalorycznym.
Świetnym przykładem takiego owocu jest właśnie persymona. Indeks glikemiczny owocu kaki jest bardzo niski, dlatego jego zjedzenie nie prowadzi do gwałtownych wyrzutów insuliny, które skutkują podwyższeniem się poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo, sto gram owocu zawiera jedynie 70 KCAL, dlatego podanie go z jogurtem naturalnym, owsianką czy w towarzystwie orzechów pozwoli skomponować pełnowartościowy posiłek, który zniweluje uczucie głodu, a dodatkowo nasyci żołądek na długi czas. Kaki jest również świetnym, niskoenergetycznym źródłem błonnika. Jego dostarczenie w tak łatwo przyswajalnej dla organizmu formie doprowadza do poprawy procesów metabolicznych, a także perystaltyki jelit, czego efektem jest zmniejszanie uczucia wzdęcia i nabrzmienia brzucha.
Persymona – jakie owoce wybierać i jak je przechowywać?
Owoce kaki na polskich półkach sklepowych zwykle pochodzą z importu. W związku z ich długotrwałym transportem bardzo często narażone są na zepsucie lub potraktowanie substancjami konserwującymi. Aby kupić słodki, a przede wszystkim zdrowy owoc, należy zastosować się do najważniejszych zasad:
- należy wybierać jedynie okrągłe lub sercowate sztuki,
- dobre kaki powinno charakteryzować się gładką skórką, która delikatnie połyskuje w sztucznym świetle lub słońcu,
- wierzchołek owocu persymony powinien posiadać zielone liście, które są jędrne i nie posiadają śladów obumierania,
- skórka owocu powinna posiadać głębokoczerwone wybarwienie, które świadczy o dojrzałości owoca.
Jak przechowywać owoce kaki? W przypadku zakupu bardzo dojrzałych sztuk należy jak najszybciej je skonsumować lub przechowywać w lodówce nie dłużej niż dwa dni. Jeśli owoce mają poleżeć w domu nieco dłużej, warto zakupić twardszy owoc i pozostawić go do spożycia na półce w domowej spiżarni lub innym, najlepiej w chłodnym i ciemnym miejscu.
Jak jeść owoc kaki? Zastosowanie persymony w kuchni
Jak jeść owoc kaki? Chińska śliwka to bardzo egzotyczny owoc, dlatego wiele osób zastanawia się, jak włączyć go do swojej diety. Pierwszym krokiem przed zjedzeniem owocu jest pozbycie się liści z jego wierzchołka, a także dokładne umycie jego skórki. Chińska śliwka może być konsumowana wraz ze skórką, jednak najczęściej jest ona obierana, a wnętrze owocu krojone i zjadane na surowo. Kaki, podobnie jak kiwi, może być tez przekrojone wzdłuż swojej osi, co pozwoli na wydobycie miąższu łyżeczką.
Jak stosować persymonę w kuchni? Co można zrobić z owoców kaki? Owoc może być zjadany solo, ale stanowi również świetny dodatek do sałatki owocowej, naleśników, muffinek czy też owsianki. Ponadto, owoc idealnie nadaje się do obróbki termicznej, dlatego wiele gospodyń decyduje się na przygotowanie pysznego, pełnego witaminy C dżemu lub soku.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.