W trosce o zdrową, zbilansowaną dietę sięgamy po różnego rodzaju produkty żywnościowe. Wśród nich są również superfoods, będące dobrymi źródłami składników odżywczych. Służą nie tylko naszemu ciału, ale wpływają również na pracę mózgu. Wprowadzenie ich do diety jest bardzo proste, zwłaszcza że są one coraz powszechniej dostępne w sklepach.
Z artykułu dowiesz się:
- czym są superfoods,
- jak organizm je przyswaja,
- czym są antyoksydanty,
- jakie są najpopularniejsze superfoods,
- jak wprowadzić superfoods do codziennego menu,
- jak superfoods wpływają na pracę mózgu,
- jak superfoods wpływają na kondycję skóry,
- jakie polskie superfoods można znaleźć w lokalnych sklepach.
Przeczytaj także artykuł: "Migdały: jakie mają wartości odżywcze i właściwości? Jakie są najlepsze przepisy na migdały?".
Super zdrowe produkty - czym są superfoods?
Superfoods można tłumaczyć na różne sposoby. Niektórzy nazywają je super zdrowymi produktami, inni - żywnością do zadań specjalnych. Nie jest to kwestią przypadku - tego rodzaju produkty są źródłem wielu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów wpływających na zdrowie fizyczne oraz umysłowe. Co istotne, superfoods nie jest terminem naukowym, jednak przeniknął on do języka codziennego. Niesie to za sobą pewne zagrożenie, gdyż w rzeczywistości niemal każdy produkt może nosić właśnie taką nazwę, co chętnie wykorzystują specjaliści z zakresu marketingu. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z listą superfoods, wiedząc, jaką żywność wybierać. Co ciekawe, w sklepach można znaleźć również superfoods w postaci suplementów, które mogą stanowić alternatywę dla "zwykłej" żywności. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie powinny zawierać sztucznych, chemicznych dodatków, które mogą mieć negatywny wpływ na przyswajanie witamin i minerałów przez nasz organizm.
Superfoods - łatwo przyswajalne przez organizm produkty pochodzące z natury
Najpopularniejsze superfoods to produkty nieprzetworzone, pochodzące z natury. Dzięki temu składniki odżywcze i mineralne, jakie zawierają, są łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Jako przykład naturalnych superfoods można podać czosnek, jagody goi czy siemię lniane. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby kupować je w formie nieprzetworzonej. Wszelkiego rodzaju ingerencja może bowiem spowodować utratę cennych składników bądź pogorszyć stopień przyswajania ich przez ludzki organizm. W kuchni także powinniśmy obchodzić się z nimi ostrożnie - obróbka termiczna nie jest wskazana na przykład w przypadku witaminy C.
Antyoksydanty - kluczowe składniki superfoods w walce z wolnymi rodnikami
Antyoksydanty to inaczej przeciwutleniacze. Pomagają one zwalczać wolne rodniki przyspieszające proces starzenia, a dodatkowo generujące ryzyko rozwoju poważnych chorób, w tym również nowotworów. Niektóre antyoksydanty nasz organizm wytwarza samodzielnie, jednak należy je także dostarczać z zewnątrz. Bogate są w nie zwłaszcza surowe warzywa i owoce, zawierające witaminy A, C i E.
Lista najpopularniejszych superfoods: jagody acai, chia, miechunka peruwiańska, quinoa
Najzdrowsze produkty na świecie to między innymi jagody acai. Dostarczają one wielu cennych witamin, są również bogate w antyoksydanty. Wspomagają też naturalną odporność organizmu. W Polsce najczęściej można spotkać je pod postacią owoców liofilizowanych bądź soku. Warto wspomnieć też o nasionach chia, czyli ziarnach pozyskiwanych z szałwii hiszpańskiej. Dostarczają one sporych ilości błonnika pokarmowego oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Miechunka peruwiańska zwana jest również złotą jagodą, choć wyglądem przypomina raczej mirabelkę. Dostarcza witamin: A, C oraz D, a także duże ilości żelaza i wapnia. Quinoa znana jest w Polsce jako komosa ryżowa - może stanowić alternatywę dla kasz, ryżu oraz zbóż. Jest bogata w białko, lekkostrawna, sycąca i pożywna.
Jak wprowadzić superfoods do codziennej diety?
Najzdrowsze superfoods warto spożywać każdego dnia, wprowadzając je do swojej diety. Wbrew pozorom nie jest to trudne - wystarczy tylko wiedzieć, które produkty dostarczają cennych witamin, minerałów oraz składników odżywczych, a także są źródłem antyoksydantów. Jagody acai czy nasiona chia można dodawać do deserów, jogurtu czy owsianki. Warzywa i owoce, które również mieszczą się w kategorii superfoods, spożywajmy jako przekąskę między posiłkami głównymi. Produkty antyoksydacyjne powinny znaleźć się w przynajmniej jednej potrawie w ciągu dnia.
Superfoods dla mózgu - jak żywność wpływa na naszą koncentrację i pamięć?
Superfoods w codziennej diecie stanowią doskonałą alternatywę dla niezdrowych składników, z których przygotowujemy potrawy oraz słonych czy słodkich przekąsek. Duża zawartość witamin i składników odżywczych sprawia, że nie pozostają one bez wpływu na naszą pamięć oraz koncentrację. Witamina B, którą dostarczają, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, zwiększając zdolności poznawcze. O produktach wspierających pracę mózgu mówi się potocznie "brain food". Możemy do nich zaliczyć:
- awokado,
- rozmaryn,
- buraki,
- orzechy włoskie,
- jajka.
Żywność dla mózgu powinny spożywać zwłaszcza osoby starsze, a także uczące się. Potrzebują one sporej dawki "paliwa", która pozwoli na sprawną pracę układu nerwowego.
Superfoods dla zdrowej skóry - jak dieta wpływa na nasz wygląd i piękno?
Superfoods na co dzień wspierają nie tylko pamięć i koncentrację, lecz również sprawiają, że nasza skóra nabiera pięknego wyglądu. Najpopularniejsze superfoods ujędrniają skórę, poprawiają jej kondycję, a dodatkowo rozświetlają. Produkty dobre dla skóry to między innymi:
- nasiona chia,
- siemię lniane,
- kurkumina,
- jagody acai,
- zielona herbata,
- chlorella.
Pierwsze efekty spożywania ich można zauważyć już po kilku tygodniach. Warto jednocześnie pamiętać, że produkty bogate w witaminę A, E oraz C wspomagają regenerację naskórka, chroniąc go przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Superfoods powinniśmy więc spożywać zwłaszcza w porze letniej.
TOP polskich superfoods - najlepsza superżywność, którą znajdziesz w lokalnych sklepach
Nazwa "superfoods" może sugerować, że zdrowa, nieprzetworzona żywność pochodzi wyłącznie z dalekich zakątków świata. Tymczasem sporo cennych produktów znajdziemy, odwiedzając lokalne sklepy. Polskie superfoods to między innymi:
- owoce i warzywa sezonowe: czosnek, maliny, truskawki, czereśnie, buraki,
- kiszonki,
- kasza jaglana,
- nasiona dyni,
- siemię lniane.
Lista superfoods dostępnych w Polsce jest oczywiście o wiele dłuższa. Obecnie bez większego problemu zakupimy na przykład jagody acai czy nasiona chia - jeśli nie znajdziemy ich w sklepach stacjonarnych, możemy zamówić przez Internet. Niemniej jednak warto skupić się przede wszystkim na naszych rodzimych superfoods, które są nie tylko składnikami codziennej diety - nasz organizm nie ma większego problemu z przyswajaniem witamin i minerałów, jakie zawierają. Na bazie superfoods można przygotować wiele potraw, jednak pamiętajmy, że najlepiej spożywać tego rodzaju produkty w wersji nieprzetworzonej. Wtedy zachowują one cenne dla naszego organizmu wartości odżywcze.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.