Powrót
do
Witaminy i minerały
Znaleziono produktów: 194
(194)
Paznokcie są swego rodzaju markerem stanu zdrowia organizmu. Niedobór witamin i minerałów sprawia, że w pierwszej kolejności cierpią na tym paznokcie, włosy i skóra. Witaminy z grupy B są niezbędne do procesów biologicznych, które zapewniają zachowanie twardej płytki paznokciowej, zapobiegają jej rozdwajaniu, a także stymulują jej wzrost. Co więcej, odpowiadają także za prawidłową budowę włosa i jego cebulki, są niezbędne do zachowania prawidłowej bariery ochronnej skóry i przeciwdziałają wnikaniu patogenów w jej głąb.
Niedobory witaminy B6 najczęściej objawiają się łamliwością paznokci, ich nadmierną wiotkością, zaburzeniami w budowie płytki paznokciowej (jej wykrzywianiem się), wypadaniem włosów, matową skórą i pojawieniem się wyprysków. Z kolei niedobory witaminy B1 wiążą się z długim gojeniem się ran, powstawaniem tzw. zajadów i różnego rodzaju podrażnień. Niedobory biotyny również wpływają na osłabienie kondycji skóry, włosów i paznokci i rzadko kiedy występują samodzielnie, bez dodatkowych niedoborów w postaci witamin z grupy B.
Jak w przypadku niemal każdej witaminy czy pierwiastka, również jeśli chodzi o witaminę B12, biotynę i witaminę B6 możliwe jest oznaczenie ich poziomu z krwi. Badania te jednak najczęściej nie są refundowane i należy je wykonać na własną rękę. Krótkotrwała suplementacja preparatami multiwitaminowymi nie stanowi jednak zagrożenia - więc jeśli obserwujemy u siebie objawy wskazujące na niedobory witamin z grupy B lub biotyny, warto wypróbować wzbogacenie codziennego jadłospisu o produkty je zawierające, jak również preparat apteczny.
To, o czym warto wiedzieć to fakt, że suplementowanie biotyny w dużych dawkach może zaburzać obraz kliniczny np. w leczeniu niedoczynności tarczycy. Biotyna może sztucznie zawyżać poziom TSH w badaniach z krwi, dlatego na 2 tygodnie przed badaniem TSH należy odstawić preparaty ją zawierające.
Witamina B12 czyli kobalamina, jest wytwarzana w organizmie ludzkim, a konkretnie w jelicie grubym. Produkowana jest przez bakterie, które kolonizują nasze jelita, jednak nie jest przyswajalna tą drogą - ponieważ jelito grube nie jest miejscem wchłaniania witamin i minerałów.
Tymczasem witamina B12 jest niezbędna do zachowania zdrowia organizmu. Przede wszystkim, wspiera wytwarzanie czerwonych krwinek, po drugie - bierze udział w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczów, a bez niej nie jest możliwy prawidłowy metabolizm. Witamina B12 jest kluczowa dla funkcjonowania układu nerwowego, gdyż chroni komórki nerwowe i tzw. neuroprzekaźniki. Dzięki jej obecności możliwa jest synteza kwasów nukleinowych w komórkach szpiku kostnego.
Trwałe niedobory witaminy B12 mogą skutkować przede wszystkim rozwojem anemii, ale także miażdżycy, wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. Brak witaminy B12 przekłada się na osłabione samopoczucie psychiczne i fizyczne, problemy z koncentracją, zaburzenia czucia, a nawet osłabienie wzroku. Na niedobory witaminy B12 narażeni są szczególnie weganie, ale także osoby spożywające mało urozmaicone potrawy, wysoko przetworzone, bez udziału warzyw i owoców.
Osoby chroniczne doświadczające niedoboru witaminy B12 skarżą się na wrażenie mrowienia w dłoniach i stopach, problemy z chodzeniem, a także zanik czucia w kończynach. Związane jest to z nieprawidłową pracą układu nerwowego i neuroprzekaźników odpowiedzialnych za przekazywanie wrażeń empirycznych do mózgu.
Niedobór witaminy B12 potrafi ujawnić się dopiero po kilku latach - dlatego jeśli dostrzegamy jego objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Oznacza to bowiem, że konieczne jest włączenie odpowiedniej suplementacji, aby zapobiec dalszemu pogarszaniu się zdrowia.
Witamina B12 z łatwością dostarczona może być z dietą. Jeśli cierpimy na jej niedobory, powinniśmy sięgać po mleko, mięso, jaja, ryby i produkty odzwierzęce. Najlepszym nośnikiem witaminy B12 są produkty nisko przetworzone i nie podlegające długotrwałej obróbce termicznej.
Problem pojawia się, jeśli jesteśmy na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Wegetarianie mogą uzupełnić niedobory B12 spożywając jaja czy nabiał, natomiast zaleca się, aby weganie suplementowali B12 w postaci tabletek. Badania potwierdziły, że chociaż B12 jest obecna w glonach, nie jest to forma przyswajalna dla człowieka.
Najprostszym sposobem szybkiej redukcji niedoborów witamin z grupy B jest sięgnięcie po specjalistyczny preparat witamina B kompleks. W tego typu dobrej jakości farmaceutykach znajduje się również witamina B12 w łatwo przyswajalnej formie.
Niektóre witaminy i minerały wspierają swoje działanie, jak np. witamina C i witamina B zwiększają przyswajalność żelaza. Witamina B jest niezbędnym elementem leczenia niedokrwistości, ponieważ bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Preparaty na anemię zawierają także kwas foliowy, a połączenie tych czterech składników wraz ze zbilansowaną i urozmaiconą dietą uznawane jest za optymalny sposób leczenia niedokrwistości.
Witamina B complex to najczęściej mieszanka witamin z grupy B takich jak B6, kwas foliowy (B9), ryboflawina (B2) czy niacyna (B3), ale nie tylko. Dodatek żelaza, innych witamin i minerałów może wzbogacić suplement, który wzmocni Twój organizm wielotorowo.
Kompleks witamin B w zależności od zawartości substancji czynnych może być suplementem diety do codziennego stosowania lub lekiem niezbędnym między innymi u osób zmagających się z poważnymi niedoborami.
Przy dobrym zdrowiu i zbilansowanej diecie często wystarczające okazują się małe dawki witamin, które jedynie uzupełniają zapotrzebowanie organizmu na te składniki. Nieco inaczej natomiast dawkuje się witaminy dla kobiet w ciąży, osób w starszym wieku, cierpiących na przewlekłe schorzenia oraz przyjmujących leki, które mogą zwiększać zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. W takich przypadkach zaleca się wybór większych dawek, najlepiej konsultując się z lekarzem, który dobierze je pod kątem indywidualnych czynników.
Witaminy w ciąży są niezwykle ważne nie tylko dla organizmu kobiety, który w tym czasie wykazuje na nie wyższe zapotrzebowanie, ale także rozwijającego się płodu. Witamina B w ciąży jest szczególnie istotna. Dostarczana w odpowiednich ilościach minimalizuje ryzyko wad wrodzonych płodu, między innymi wspierając prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Co więcej, może ona również pozytywnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy, łagodząc mdłości i poprawiając ogólne samopoczucie.
W ciąży warto przyjmować cały kompleks witamin B, ponieważ wszystkie z nich odgrywają swoją rolę w tym wyjątkowym okresie. Za najważniejsze uważa się głównie kwas foliowy (czyli witaminę B9), witaminy B6 i B12, ponieważ to przede wszystkim one wspierają zdrowy rozwój układu nerwowego dziecka. Nie należy pomijać znaczenia także innych procesów, w których uczestniczy witamina B – na co pomoże w ciąży? Między innymi złagodzi nudności czy wesprze obciążony układ hormonalny.
O odpowiedni poziom kompleksu witamin B w organizmie warto zadbać już na etapie planowania ciąży. Suplementacja pomoże przygotować organizm kobiety na ciążę i zwiększone w tym czasie zapotrzebowanie na cenne składniki odżywcze.
Suplementacja witamin z grupy B jest zalecana przede wszystkim osobom, które nie dostarczają odpowiednich ilości tych składników poprzez zbilansowaną dietę. Naturalne źródła witamin B w żywności to przede wszystkim rośliny strączkowe, jaja, nabiał, niektóre owoce jak banany czy brzoskwinie, kiełki zbóż, orzechy, a także produkty mięsne, w tym szczególnie wątroba wieprzowa i wołowa. Jeśli w Twojej diecie brakuje wymienionych produktów, zaplanuj suplementację niezbędnych witamin z grupy B.
Witamina B complex jest polecana również dla osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na te składniki wynikającym z ciąży, przyjmowanych leków, dojrzałego wieku lub niektórych schorzeń. Dla wzmocnienia swojego organizmu warto sięgnąć po odpowiedni suplement również w trakcie oraz tuż po przebytych chorobach i infekcjach.
Sprawdź wiodące produkty z kategorii witaminy z grupy B:
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl