Tydzień z marką Nature Pharm.  SPRAWDŹ ➡️

Preparaty i leki na niestrawność

Znaleziono produktów: 44

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Preparaty i leki na niestrawność

(44)

-

... 2
... 2

Leki na niestrawność, odbijanie i uczucie pełności w żołądku – jak zapobiegać niestrawności?

Niestrawność to potoczne określenie dyspepsji, czyli zespołu dolegliwości związanych z pracą układu pokarmowego. Niestrawność jest uciążliwą i dość częstą przypadłością, która może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jakie są przyczyny niestrawności? Na ogół wynika ona ze spożywania obfitych i ciężkostrawnych posiłków. Niestrawność nie jest chorobą, ale niekiedy występuje przy poważniejszych schorzeniach układu pokarmowego. Dolegliwość ta wiąże się z bólem lub dyskomfortem w okolicach nadbrzusza, uczuciem pełności w żołądku i nieprzyjemnym odbijaniem. Choć niestrawność często pojawia się zaraz po posiłku, to może wystąpić w dowolnym momencie. Osoby, które mają niestrawność, niekiedy skarżą się na objawy niestrawności jelit – przyczyny takich problemów są zazwyczaj inne (np. choroby immunologiczne, grzybicze, wirusowe lub pasożytnicze).

Warto wiedzieć, co pomaga na niestrawność. Aby jej zapobiec, należy unikać przejadania się, a także ograniczyć smażone, tłuste i słone posiłki, zalecane jest także ograniczenie stresu i prowadzenie zdrowego trybu życia. Nie zawsze jednak udaje się stosować do tych zaleceń – wtedy pomocne stają się preparaty na niestrawność. Trzeba przy tym zaznaczyć, że tylko niektóre leki na niestrawność przyjmuje się po posiłku. Można też zaopatrzyć się w preparaty, które stosuje się przed jedzeniem. 

Kiedy można sięgnąć po tabletki i krople na niestrawność?

U większości osób za nieprzyjemne dolegliwości odpowiada tzw. niestrawność czynnościowa, mająca związek z czynnikami pozachorobowymi, czyli: przejedzeniem się, zjedzeniem czegoś nieświeżego, przyjmowaniem antybiotyków lub niektórych innych leków, nadmiernym stresem. Niestrawność tego rodzaju zwalcza się, sięgając po tabletki i krople na niestrawność. Najpierw warto wybrać leki na niestrawność żołądka bez recepty

W niektórych przypadkach należy jednak udać się do lekarza – zwłaszcza wtedy, gdy niestrawność jest przewlekła i towarzyszą jej wymioty, krew w stolcu, problemy z połykaniem i utrata wagi. Ustalenie przyczyny przewlekłej niestrawności z takimi objawami będzie wymagało przeprowadzenia USG jamy brzusznej oraz (prawdopodobnie) badania endoskopowego. Warto wiedzieć, że oprócz niestrawności czynnościowej wyróżniamy niestrawność organiczną, której przyczyny mogą być różne – refluks, wrzody żołądka lub dwunastnicy, przewlekły nieżyt żołądka, stany zapalne narządów układu pokarmowego, a także choroby nowotworowe.

Co na niestrawność? Jakie leki na trawienie można zastosować?

Na ogół leki na trawienie hamują wydzielanie kwasu solnego i intensyfikują wydzielanie żółci. Zazwyczaj w swoim składzie mają one m.in. kwasy dehydrocholowy i sylimarynowy, wyciąg z czarnej rzodkwi lub karczocha. Jeśli interesują Cię leki na niestrawność i gazy, to musisz wiedzieć, że nadmiar gazów jelitowych redukują między innymi preparaty z wyciągiem z kopru włoskiego. Należy pamiętać o tym, że również łagodnie działające leki na trawienie mają przeciwwskazania do stosowania. Zawsze należy zapoznać się z treścią ulotki przed ich stosowaniem – to zalecenie jest szczególnie ważne, gdy dolegliwości nawracają i nie zostały zdiagnozowane, a także jeśli występują rozpoznane choroby przewlekłe.

Herbaty na trawienie – dobór właściwych preparatów na niestrawność

Dość popularne jest stosowanie domowych sposobów na niestrawność, do których zalicza się np. picie ciepłej wody małymi łyczkami. Dobrze jest też mieć w domu zioła na niestrawność takie jak wspomniany już koper włoski i rumianek, które są idealne dla dzieci. Jeśli szukasz preparatu dla córki lub syna, sprawdź też kategorię leki wspomagające dla dzieci

Jeśli interesuje Cię herbata na niestrawność, to przed dokonaniem wyboru, sprawdź jej skład. Koper włoski, rumianek, melisa, karczoch, kolendra, kminek i imbir to zioła znane między innymi z tego, że łagodzą dolegliwości trawienne. Może pomóc także mięta, jednak nie jest ona wskazana u osób ze zgagą i refluksem. 

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem