Znaleziono produktów: 11
(11)
Bezdech senny, czyli popularnie zwane chrapanie, dotyka aż 1,5 miliona osób, w tym 24% procent to mężczyźni, a 9% to kobiety. Za bezpośrednie czynniki sprzyjające rozwojowi bezdechu sennego uznaje się otyłość, nadciśnienie tętnicze, a także menopauzę. Chrapią również osoby, które przed snem spożywają duże ilości alkoholu, ale także są z różnych względów długotrwale zmęczone.
Chrapanie nie jest niegroźną przypadłością. Częste i nadmierne zwężenie dróg oddechowych, które następuje na skutek rozluźnienia mięśni w czasie snu, może powodować problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach - obturacyjny bezdech senny. To medyczna nazwa na przerwy w oddychaniu, które mogą trwać od kilku do nawet kilkunastu sekund, a do tego przydarzają się aż kilkaset razy w ciągu jednej nocy. Ma to olbrzymi wpływ na układ nerwowy i krwionośny. Dlatego jeśli mamy problemy z chrapaniem, koniecznie powinniśmy zadbać o poprawę jakości oddychania w czasie nocy. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie przyczyny pojawiania się bezdechu sennego. Być może jest to dieta, spożywanie alkoholu, palenie papierosów lub nadmierne zmęczenie. Niekiedy poprawa jakości snu następuje po zmianie materaca i odpowiednim dobraniu poduszki. Nie bez znaczenia są również inne czynniki związane z higieną snu: dobrze wentylowany, przewietrzony pokój do snu oraz niska temperatura (specjaliści zalecają, aby spać w 18-19 stopniach).
Pozbycie się chrapania jest procesem długotrwałym. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa, którzy wskażą badania, jakie warto przeprowadzić. Niekiedy problemy z chrapaniem związane są z obniżonym napięciem mięśni języka i gardła, niedrożnością nosa powodowaną krzywą przegrodą nosową lub polipami, a nawet przerostem migdałków.
Większość preparatów na chrapanie dostępnych bez recepty zawiera olejki eteryczne i substancje nawilżające śluzówkę. Niektóre z nich powodują zwiększenie napięcia miękkich tkanek tylnej ściany gardła i podniebienia. Preparaty te posiadają na liście składników substancje naturalne, takie jak pektyny z jabłek, mentol, aspartam, kwas hialuronowy, olejki.
Spraye i tabletki na chrapanie mogą przynieść ulgę dla osoby chrapiącej i jej partnera. Ze względu na naturalny skład są bezpieczne, a ich skutki uboczne są minimalne i występują bardzo rzadko. Z pewnością warto tego typu preparaty zastosować jako pierwszą pomoc przy wystąpieniu epizodów bezdechu sennego, jednak jeśli jest to trwała dolegliwość, która nie ustępuje lub się nasila, konieczne jest zdiagnozowanie jej przyczyn u specjalisty. Niekiedy jedynie wdrożenie specjalistycznego leczenia pozwala przywrócić pełny komfort snu i zapobiega rozwojowi chorób związanych z niedotlenieniem w czasie snu. Przewlekłe chrapanie nigdy nie powinno być bagatelizowane - nie tylko ze względu na komfort, ale przede wszystkim, ogólne zdrowie.
Chrapanie w nocy może wynikać z różnych czynników. Żeby skutecznie zażegnać problem z chrapaniem, warto poznać jego powód. W wielu przypadkach przyczyną są rzeczy stosunkowo niegroźne jak drobne infekcje układu oddechowego, niedrożny nos, przemęczenie wynikające z przejściowej bezsenności czy spożycie alkoholu i kac związany z jego rozkładem w organizmie. W takich sytuacjach chrapanie powinno ustąpić wraz z upływem czasu, zanikającym zmęczeniem czy zaleczoną infekcją.
Nawet niegroźne dla zdrowia chrapanie wciąż jednak może być uciążliwe. Jak nie chrapać, mocniej spać i lepiej wypoczywać? Istnieją różne domowe sposoby na chrapanie takie jak dobór ergonomicznej poduszki czy spanie w odpowiednich pozycjach. Pomocny będzie również środek na chrapanie, który znajdziesz w wapteka.pl. Preparaty tego typu oddziałują na mięśnie gardła i języka, by ułatwić oddychanie podczas snu.
Pamiętaj – choć samo chrapanie bywa niegroźne, poważne problemy z oddychaniem przez sen wymagają specjalistycznego leczenia. Jeśli podejrzewasz, że chrapanie wynika z poważniejszych schorzeń lub stale utrudnia Ci ono normalny odpoczynek, zgłoś się do lekarza.
Jak leczyć chrapanie? Pierwsze środki, po które warto sięgnąć, kiedy problem się pojawi, są wydawane bez recepty, kosztują już od kilkunastu złotych w górę i przynoszą szybkie efekty. Zawarta w nich mieszanka składników delikatnie oddziałuje na mięśnie i tkankę miękką gardła. Efektem ma być ich lekkie, całkowicie nieodczuwalne napięcie i ustawienie w taki sposób, by nie utrudniały oddychania. Dobry preparat na chrapanie często jest wzbogacony o dodatkowe składniki łagodzące suchość w gardle czy utrzymujące drożność nosa.
Wśród najczęściej wybieranych i polecanych produktów wymienia się głównie spray na chrapanie do gardła lub do nosa oraz tak zwane listki, cienkie płatki rozpuszczające się na języku. Wybierz tę formę podania, która odpowiada Ci najbardziej, a uwagę zwróć przede wszystkim na kompozycje składników i sposób działania danego preparatu.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak przestać chrapać, pewnie spotkałeś się już z różnymi domowymi sposobami na ten nocny problem. Kilka z nich faktycznie może okazać się pomocnych. Domowe sposoby na chrapanie, na które warto zwrócić uwagę, mierząc się z tym problemem, to:
Domowe sposoby mogą pomóc i zminimalizować chrapanie, jednak nie zawsze całkowicie je zażegnają. Przydatne są również odpowiednie środki na chrapanie, w tym spraye udrażniające nos czy produkty oddziałujące na tkanki miękkie gardła, które znajdziesz w wapteka.pl.
Sprawdź wiodące produkty z kategorii chrapanie:
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl