Tydzień z marką Nature Pharm.  SPRAWDŹ ➡️

Wapń, wapno musujące - leki i suplementy w tabletkach, kapsułkach

Znaleziono produktów: 57

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Wapń, wapno musujące - leki i suplementy w tabletkach, kapsułkach

(57)

-

... 2
... 2

Wapń minerałem dla naszego organizmu - jak działa na organizm?

Wapń to pierwiatek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi podstawowy budulec kości i zębów, ale jest również aktywatorem wielu enzymów. Nie wszyscy wiedzą, że wapń bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, ma wpływ na wydzielanie hormonów, pracę mięśni i układu nerwowego.

Dlaczego warto suplementować wapń? Ponieważ jego zasoby w komórkach tzw. niekostnych odnawiane są nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby. Oznacza to, że jeśli w naszym organizmie występuje niedobór wapnia, jest od uwalniany z kości i w ten sposób "konsumowany" przez komórki. Kości stopniowo stają się odwapnione, są coraz słabsze, a z wiekiem rozwija się osteoporoza.

Każda jednak suplementacja wapnia powinna być konsultowana z lekarzem - nie powinniśmy zażywać więcej tego pierwiastka niż 4 g dziennie.

Wapń na mocne kości i zęby, a także do regulacji skurczów mięśni

Mocne kości wymagają odpowiedniej dawki witaminy D, K oraz wapnia. Aż 99& wapnia w naszym organizmie znajduje się w kościach i zębach, a pozostała jego część krąży w płynach ustrojowych i tkankach miękkich. Właściwy poziom wapnia w organizmie sprzyja zachowaniu zdrowia - oprócz mocnych kości, możemy cieszyć się sprawną pracą mięśni, regularną pracą mięśnia sercowego, szybkim gojeniem się ran, zdrowym snem i dobrym samopoczuciem.

Jakie jest zalecane dzienne spożycie wapnia?

Szacunkowo zapotrzebowanie na wapń dorosłego człowieka wynosi ok. 1000 mg dziennie. Najlepszą absorpcję uzyskuje się przy spożywaniu nie więcej niż 500 mg w jednej porcji. Zwiększenie przyswajalności wapnia uzyskuje się przez zadbanie o odpowiednią podaż witaminy D i magnezu.

Produkty żywnościowe dobrym źródłem wapnia

Wapń jest pierwiastkiem, którego dostarczenie wraz z różnorodną dietą nie powinno stanowić większych trudności. Odnajdziemy go m.in. mleku, serach, jogurtach, orzechach, brokułach, szpinaku, fasoli, jarmużu, migdałach, nasionach chia, figach, rzeżusze. Należy mieć świadomość, że chociaż wapń jest obecny w produktach mlecznych w dużych ilościach, nie powinny być one naszym głównym źródłem wapnia, ale rośliny. Wynika to z faktu, że białko zwierzęce ma działanie zakwaszające, a organizm, aby wyrównać pH krwi, pobiera wapń z kości. 

Zatem chociaż teoretycznie weganie i wegetarianie są narażeni na niedobory wapnia, przy regularnym spożywaniu odpowiednich roślin strączkowych, a także fermentowanej soi w postaci tofu, tempehu i pasy miso, nie powinni się martwić o braki.

 

Polecane produkty:

- Calcium Alergo Plus - Calcium

- Osteovit 1000 wapń i witamina D

- Sanostol witaminy i wapń 

SOLGAR Wapń i Magnez w postaci cytrynianu 

Jakie leki również zawierają wapń

Preparaty multiwitaminowe często zawierają w swoim składzie wapń w niewielkich dawkach. Oprócz tego spotyka się go w składzie suplementów diety dla kobiet ciężarnych i karmiących. W tym szczególnym okresie życia, zapotrzebowanie na wapń zwraca nawet kilkukrotnie - dbanie o jego odpowiednią podaż od pierwszych miesięcy ciąży może uchronić matkę przed późniejszymi problemami z kośćmi, skurczami mięśni i złym samopoczuciem psychicznym.

Wapń, jak również witamina D i K to substancje, którymi wzbogacane są preparaty dla kobiet w okresie menopauzalnym oraz seniorów. Pomagają zachować odpowiednią podaż wapnia, a także zwiększają jego absorpcję z produktów spożywczych.

Wiek, płeć, waga i dieta a ilość wapnia potrzebna na co dzień

To, jak wiele wapnia potrzebujemy, zależne jest od naszego wieku, płci, wagi, a także diety, którą stosujemy. Zbilansowana dieta, obfitująca w produkty z różnych grup powinna nam zapewnić odpowiednią dawkę łatwoprzyswajalnego wapnia. Jeśli jednak z różnych względów stosujemy dietę eliminacyjną, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na obecność wszystkich niezbędnych pierwiastków na naszym talerzu. Na niedobory wapnia nie są wcale bardziej narażeni weganie niż np. osoby będące na diecie paleo, w której podstawę stanowi mięso.

Dodatkowa suplementacja wapniem wskazana jest przy chorobach tarczycy, regularnym przyjmowaniu antybiotyków, kamicy nerkowej oraz zażywaniu pewnych leków kardiologicznych. Sięganie po preparaty z wapniem i witaminą D jednak zawsze powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ze względu na duże ryzyko przedawkowania tego pierwiastka.

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje niezbędnych witamin i minerałów. Gdy mamy ich niedobory otrzymujemy różnego rodzaju sygnały w postaci osłabionego samopoczucia czy objawów chorobowych. Jednym z niezbędnych minerałów, który należy suplementować jest wapń, który stanowi podstawowy budulec kości a także odpowiada za wiele innych procesów. Poniżej przybliżamy jakich.

Dlaczego wapń jest tak ważny dla naszego organizmu?

Wapń to minerał, który przyczynia się nie tylko do budowania kości i zębów, ale jest również aktywatorem wielu enzymów. Bierze m.in. udział w procesach krzepnięcia krwi, wpływa na wydzielanie hormonów, pracę układu nerwowego i mięśni a także na kondycję naszej skóry i paznokci.

Sprawdź jak niedobór wapnia może wpływać na Twoje paznokcie.

Jego zasoby potrafią być odnawiane nawet kilkadziesiąt raz w ciągu dnia. Taki proces odbywa się poprzez uwalnianie tego minerału z kości (gdzie jest magazynowany) by nasz organizm mógł go skonsumować i właściwie funkcjonować. Jednak w ten sposób nasze kości z czasem odwapniają się, czyli stają się słabsze i dochodzi do osteoporozy. Stąd tak ważna jest właściwa suplementacja. Nie powinna jednak ona zakładać wyższej dawki jak 4g wapnia dziennie. Wapno również stosowane jest na alergię.

Gdzie szukać wapnia oraz jak go dostarczać do organizmu?

Wapń naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych, więc warto w pierwszej kolejności zadbać o właściwą dietę. Postawmy na produkty mleczne takie jak sery, mleko czy jogurty a także orzechy, migdały czy warzywa: szpinak, fasolę, brokuły. Gdy nasza dieta nie jest właściwie zbilansowana należy również dostarczać substancje odżywcze w postaci suplementów diety i tabletek, które dostępne są wApteka. Najwygodniejszą formą jest wapno do picia, które możemy rozpuścić w szklance. Najczęściej ma ono smaczny, owocowy smak. Drugą opcją jest wapno w tabletkach, które wykazuje szybsze działanie i z reguły występuje w wyższych dawkach. Pamiętajmy jednak by każdorazowo skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą co do preparatu, który będzie dostosowany do naszych indywidulanych potrzeb.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem