Zdrowie mężczyzn wymaga szczególnej uwagi. Wiedza o tym, na jakie choroby najczęściej narażeni są mężczyźni, pozwala wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Ważną rolę odgrywają więc regularnie wykonywane badania, tym bardziej, że wiele chorób męskich początkowo może przebiegać bezobjawowo. Przerost prostaty, choroby układu krążenia (w tym nadciśnienie tętnicze) i zespół metaboliczny - aby zapobiegać tym częstym wśród mężczyzn problemom dobrze jest zadbać o prawidłowy jadłospis i zdrową dawkę ruchu. Warto też pamiętać o profilaktyce raka prostaty i nie zwlekać z badaniami - wcześnie wykryta choroba to większe szanse na wyleczenie. Wiedza na temat profilaktyki chorób męskich, zdrowa dieta, ruch i badania w konsultacji ze specjalistą - warto wdrożyć ten plan w dbałości o zdrowie mężczyzn!
Do najczęstszych problemów związanych ze zdrowiem mężczyzn należą:
Wśród nowotworów, w kierunku których powinni badać się mężczyźni wyróżnia się przede wszystkim raka prostaty, nowotwór jelita grubego i raka płuc. Dobrze jest mieć to na uwadze i omówić ze swoim lekarzem możliwości zapobiegania tym chorobom, a także dowiedzieć się, jak powinien wyglądać kalendarz badań profilaktycznych dla mężczyzn w różnym wieku.
Do chorób układu rozrodczego u mężczyzn należą najczęściej problemy z prostatą: zapalenie, łagodny przerost prostaty, rak prostaty. Aby im zapobiegać, najważniejsze są regularne badania PSA, analiza moczu i badanie urologiczne.
Przyczyny problemów z prostatą mogą być różne, w tym genetyczne lub hormonalne. Aby leczyć skutecznie choroby układu rozrodczego u mężczyzn, pojawia się duże znaczenie wczesnej diagnostyki tych schorzeń.
W tym miejscu należy też wspomnieć o niemniej częstych chorobach układu moczowego u mężczyzn. Kamica nerkowa, kolka nerkowa, piasek w moczu to powszechne rozpoznania w zakresie chorób układu moczowego u mężczyzn. W ich profilaktyce również ważne są regularne badania (analiza moczu, USG jamy brzusznej przynajmniej raz w roku).
Wśród częstych chorób u mężczyzn wymienia się zwłaszcza choroby serca i układu krążenia. Jest to często związane z trybem życia. Panowie, którzy jedzą w pośpiechu i mają wymagającą pracę mogą być bardziej narażone na takie schorzenia. Gdy do szybkiego tempa życia dojdzie otyłość i cukrzyca, znacznie zwiększa się ryzyko nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca i zawału mięśnia sercowego.
Dlatego warto zadbać o serce na wszelkie możliwe sposoby.
Do elementów profilaktyki zawału serca i chorób układu krążenia u mężczyzn należą:
Wielu mężczyzn ma problem z cukrzycą, otyłością i zespołem metabolicznym. Otyłość często pojawia się na skutek jedzenia w pośpiechu, gdy nie ma czasu na zdrowe komponowanie posiłków.
Cukrzyca u mężczyzn może początkowo przebiegać zupełnie bezobjawowo. Następnie mogą pojawić się niespecyficzne objawy: senność i zmęczenie oraz zaburzenia koncentracji uwagi. Dlatego ważne jest regularne oznaczanie glukozy we krwi na czczo, a przy podejrzeniu cukrzycy - wykonanie krzywej cukrowej
Zespół metaboliczny z kolei, kojarzony dawniej z insulinoopornością stanowi zbiór czynników zwiększających ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy. W jego kontekście, oprócz badań glukozy, warto oznaczać też profil lipidowy, mierzyć regularnie ciśnienie tętnicze, a także wykonywać pomiar talii taśmą centymetrową (w profilaktyce otyłości).
Czynniki ryzyka i objawy zaburzeń metabolicznych zawarte w diecie i aktywności fizycznej oraz regularne badania to temat, z którym powinien zapoznać się każdy mężczyzna.
U mężczyzn warto mieć świadomość profilaktyki nowotworu prostaty i raka jelita grubego. Te dwie choroby nowotworowe początkowo mogą rozwijać się bez żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, w tym regularne oznaczanie markerów nowotworowych.
Diagnostyka, profilaktyka oraz znaczenie badań przesiewowych PSA i Ca 19-9, a także USG jamy brzusznej, układu moczowego i gruczołu krokowego to ważne kroki profilaktyczne. Do tego RTG klatki piersiowej w profilaktyce raka płuc - badanie to jest ważne nie tylko u palaczy!
Wielu mężczyzn ma wymagającą pracę, przez co jest regularnie narażonych na stres. Ma to niekorzystne skutki dla całego organizmu. Przedłużający się taki stan może prowadzić do depresji. Warto mieć to na uwadze i zadbać o czas na odpoczynek. W razie utrzymywania się napięcia lub obniżonego nastroju, najlepiej szukać pomocy u specjalisty. Lekarz psychiatra może pomóc w zakresie farmakoterapii, a psychoterapeuta - w wypracowaniu technik radzenia sobie ze stresem i w nauce relaksacji.
Osoby narażone na stres powinny też oznaczyć poziom magnezu i witamin z grupy B, a w razie ich niedoboru - skonsultować się z lekarzem.
W łączności ze świadomością chorób, które ze zwiększoną częstotliwością występują właśnie u mężczyzn, pojawia się ważna rola ich profilaktyki.
Przegląd badań profilaktycznych, które mężczyźni powinni regularnie wykonywać zawiera:
Część schorzeń pojawia się u mężczyzn niezależnie od wieku. Niektóre jednak mają tendencję do pojawiania się wraz z wiekiem.
Mężczyźni w wieku 20 i 30 lat, dopiero budujący swoją pozycję zawodową, mogą być narażeni na stres i zaburzenia erekcji, a także choroby weneryczne. Wtedy też może pojawić się depresja u mężczyzn.
Po 40 roku życia warto jeszcze lepiej przyjrzeć się swojemu ciśnieniu tętniczemu.
Po 50 roku życia pojawia się tendencja do otyłości, cukrzycy, miażdżycy i chorób serca.
Jest to też odpowiedni czas na wykonanie kolonoskopii (u mężczyzn, u których w rodzinie występował rak jelita grubego, kolonoskopia powinna być wykonana wcześniej).
Kalendarz badań profilaktycznych powinien więc towarzyszyć każdemu mężczyźnie dbającemu o swoje zdrowie!