Najczęściej biegunka ma podłoże zakaźne i wynika z infekcji bakteryjnej lub wirusowej układu pokarmowego. Niekiedy przyczyną biegunki jest zatrucie pokarmowe lub alergia. W przypadku osób z wrażliwym układem nerwowym, do biegunki mogą doprowadzać stres i nerwowe sytuacje. Czasami biegunka ma podłoże w bardziej przewlekłych schorzeniach, takich jak zespół jelita drażliwego, stany zapalne jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Biegunka może być również spowodowana przedawkowaniem leków lub występować w formie reakcji ubocznej przyjmowania określonych farmaceutyków. Także zmiana otoczenia i diety mogą spowodować atak biegunki, dlatego jeśli planujemy podróż, warto zaopatrzyć się w preparaty zapobiegające biegunce. W przypadku gdy rozwolnienie nie mija w ciągu maksymalnie trzech dni, należy udać się do lekarza i poznać dokładne przyczyny problemów, jakie dotknęły nasz układ pokarmowy.
W trakcie biegunki koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym celu należy spożywać od 3 do nawet 5 litrów płynu. Niezwykle korzystne działanie w takiej sytuacji mają preparaty z elektrolitami, takie jak np. Panawit Elektrolit czy Litorsal Biegunka. Nie można zapomnieć również o zrównoważeniu mikroflory jelitowej, szczególnie kiedy przyjmujemy na biegunkę Węgiel aktywowany, który oczyszcza organizm z toksyn, ale przy okazji również z bakterii probiotycznych. Dlatego też przy biegunce wskazane jest przyjmowanie preparatów zawierających probiotyki. Można również przyjmować inne środki i preparaty na biegunkę, takie np. jak Nifuroksazyd czy Stoperam, pamiętając przy tym o konieczności nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów.
Biegunka jest obronną reakcją organizmu, która ma na celu pozbycie się toksyn. Niestety długotrwałe rozwolnienie prowadzi do odwodnienia i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, przed czym skutecznie chronią preparaty na biegunkę. Co istotne, długotrwała biegunka upośledza procesy pozyskiwania z układu pokarmowego niezbędnych do życia substancji odżywczych i zaburza równowagą pozytywnej dla zdrowia flory bakteryjnej, dlatego też preparaty na biegunkę powinny być w takiej sytuacji wzbogacone o suplementację probiotyków. W naszej ofercie znajduje się szereg preparatów zatrzymujących biegunkę, takich jak Stoperam, środków oczyszczających organizm z toksyn (np. Węgiel aktywowanych), a także preparaty zapobiegające biegunce, które można zażyć profilaktycznie (np. Dierol).
Ostra biegunka najczęściej skutkuje poważnym zachwianiem równowagi elektrolitowej. Dlatego w razie jej wystąpienia, konieczne jest sięgnięcie po sprawdzony preparat zawierający wszystkie niezbędne elektrolity. Najlepszy produkt to ten, który w składzie posiada możliwie najwięcej elektrolitów, jednocześnie bez zbędnych dodatków, które mogłyby utrudniać wchłanianie. Warto pamiętać, że elektrolity najlepiej jest przyjmować w czasie biegunki w formie rozpuszczalnych saszetek i popijać je małymi łykami przez cały okres trwania rozwolnienia, a także parę dni po ustaniu choroby.
Biegunka to przypadłość, której całkowicie nie da się uniknąć. Rozwolnienie może zdarzyć się z wielu powodów, na które często nie mamy wpływu. Dobrym tego przykładem jest np. biegunka przy ząbkowaniu, która dotyka niemowlęta przy wyrzynaniu się ząbków. Chociaż nie jest to objaw specyficzny, wiele młodych rodziców zauważa korelację między ząbkowaniem a luźnymi i częstymi stolcami u malucha. Kolejnym przykładem jest biegunka ze stresu, która może się przydarzyć zarówno dzieciom jak i dorosłym w czasie silnego napięcia emocjonalnego.
Biegunki, na które w pewnym stopniu mamy wpływ, to biegunka po alkoholu i biegunka bakteryjna. Spożywanie nadmiarowych ilości alkoholu, nieodpowiednia higiena rąk, niemycie warzyw i owoców może prowadzić do pojawienia się luźnych i częstych stolców a także poważniejszych schorzeń.
W żadnym wypadku biegunka nie powinna być bagatelizowana - nawet, jeśli jest wydarzeniem jednorazowym, w trakcie jej trwania mogło dojść do lekkiego lub ciężkiego odwodnienia organizmu. W przypadku nawracających biegunek problemem jest nie tylko odwodnienie, ale również fakt, że chory nie przyjmuje składników odżywczych z pożywienia, co świadczyć może o takich schorzeniach jak np. celiakia.
Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie naturalnych preparatów na biegunkę są preparaty z węglem aktywowanym. Są one dostępne w aptekach bez recepty i w większości przypadków mogą być podawane nawet najmłodszym - aby ustalić dawkę, konieczne jest sprawdzenie informacji z ulotki producenta.
Przy biegunce wskazane jest jak najczęstsze spożywanie płynów, w szczególności wody z elektrolitami, a także delikatnych ziół: mięty i melisy. W przypadku jednorazowej biegunki możemy sięgnąć po preparaty z węglem aktywowanym i/lub loperamid. Jest to związek organiczny o działaniu przeciwbiegunkowo - nie można go jednak stosować u małych dzieci. Naturalne preparaty na biegunkę zawierają w swoim składzie wyciągi z roślin garbnikowych, takich jak kora dębu, kłącze rdestu wężownika, liście jeżyny i maliny, ziele bukwicy. Tego typu preparaty warto mieć przy sobie zawsze, kiedy wyjeżdżamy na dłużej z domu - biegunka podróżnych dotyka nawet osoby, które na co dzień nie mają problemów z metabolizmem. Biegunkę na wakacjach najlepiej leczyć od razu, gdy tylko pojawi się pierwszy luźny stolec, co powinno zapobiec rozwojowi choroby, a dodatkowo ustrzeże nas przed zniszczeniem sobie urlopu.
Lecząc biegunkę nie zapominajmy o długotrwałym podawaniu elektrolitów, również po jej zakończeniu - uzupełnianie witamin i minerałów może trwać nawet tydzień.
Jeśli mimo leczenia dostępnymi bez recepty preparatami biegunka nie ustępuje, towarzyszy jej silny ból brzucha lub występuje ona w nawracających cyklach, konieczna jest konsultacja z lekarzem, a być może również przeprowadzenie testów z kału, krwi i moczu.
Nagła biegunka może dopaść nas wszędzie. Jej przyczyny są różne – dość często jest wywołana wirusami lub bakteriami, ale możliwa jest również biegunka ze stresu. W warunkach domowych można korzystać z toalety bez ograniczeń, jednak będąc w pracy lub w szkole, a także w podróży czy na mieście, ma się duży problem, jeśli pojawi się biegunka. Za najszybsze leki na biegunkę uważane są preparaty zawierające loperemid. Loperamid hamuje perystaltykę jelit i wydłuża czas pasażu treści jelitowej. Substancja ta zmniejsza utratę wody oraz elektrolitów i uwalnia od natychmiastowej potrzeby wypróżnienia się.Loperamid Apteo Med 2 mg to lek na biegunkę dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, który sprawdza się w nagłych przypadkach. Warto pamiętać o tym, że tego leku na ostrąbiegunkę nie należy stosować przy bakteryjnym zapaleniu jelita cienkiego i okrężnicy wywołanym przez chorobotwórcze bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacte, a także u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, który ma związek z zastosowaniem antybiotyków. Przed zażyciem tego leku należy zapoznać się także z innymi przeciwwskazaniami.
Krótkotrwałe leczenie biegunki nie wymaga stosowania leków na receptę. Przed zastosowaniem leku lub suplementu diety na biegunkę zawsze trzeba jednak przeczytać treść ulotki. Warto wziąć pod uwagę dodatkowe objawy towarzyszące biegunce, bo to pozwoli określić, czy dolegliwości mają związek z zakażeniem bakteryjnym bądź wirusowym albo z zespołem jelita drażliwego. Skuteczny lek na biegunkę dostępny bez recepty może szybko zniwelować przykre objawy, niekiedy też działa na ich przyczynę (np. Ibesan maślan). Trzeba zachować szczególną ostrożność, gdy biegunka pojawiła się u dziecka – DicoStop dla dzieci można podawać maluchom, które skończyły 1. rok życia.
Niekiedy biegunka jest efektem zakażenia przewodu pokarmowego patogennymi bakteriami. Bakteriami wywołującymi biegunkę są zazwyczaj Salmonella enteritidis, Campylobacter jejuni albo Escherichia Coli, czyli inaczej pałeczka okrężnicy. Do zakażenia dochodzi niemal zawsze drogą pokarmową, ponieważ bakterie obecne są w wodzie i żywności. Objawami bakteryjnego zakażenia są również bóle brzucha, niekiedy także nudności i wymioty, gorączka, dreszcze oraz brak apetytu. W domowej apteczce zawsze warto mieć leki na biegunkę bakteryjną, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie!
Skuteczne tabletki na biegunkę bakteryjną to na przykład Ibesan maślan. Zawarty w tym produkcie kwas masłowy stabilizuje strukturę stymulującą wzrost saprofitycznej flory bakteryjnej, zapobiegając rozwojowi patogenów jelitowych z gatunku E. coli, Campylobacter oraz Salmonella. Maślan sodu przyspiesza też gojenie się i regenerację jelit. Ibesan maślan jest przeznaczony dla dzieci powyżej 7. roku życia oraz dorosłych.
Leki na ból brzucha i biegunkę nie powinny być stosowane przez dłuższy czas bez nadzoru lekarza. Jeżeli po 2-3 dniach nie ma wyraźnej poprawy, konieczna jest konsultacja lekarska. Zadbaj o swój układ pokarmowy, ponieważ ma on kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu!
Sprawdź wiodące produkty z kategorii biegunka:
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2024 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl