Z artykułu dowiesz się:
- czym jest białkomocz i jakie są przyczyny jego powstawania?
- o czym świadczy białkomocz?
- jakie objawy ze strony układu moczowego powinny być sygnałem alarmowym?
- jak zapobiegać pojawianiu się białka w moczu?
- co warto wiedzieć o białku w moczu u kobiet w ciąży oraz dzieci?
Zobacz także artykuł: Bóle nerek: jak leczyć? – przyczyny i objawy bólu nerek
Czym jest białkomocz i jakie są jego przyczyny?
Badanie moczu jest podstawowym sposobem na określenie kondycji organizmu, a także zdrowia układu moczowego. Podczas analizy stanu chemicznego substancji laborant zajmuje się określaniem ilości najważniejszych składowych moczu, do których należy badanie obecności oraz ilości białka. Białko w moczu, określane jako białkomocz lub proteinuria, to stan, w którym dochodzi do pojawiania się białek w moczu. Może to świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu poszczególnych elementów układu moczowego lub całego organizmu. Białkomocz, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, można podzielić ze względu na jego pochodzenie. Wyróżnia się:
- białkomocz kłębuszkowy – białko w moczu pojawia się na skutek przesączania cząsteczek białek w kłębuszkach nerek. Może to oznaczać chorowanie na kłębuszkowe zapalenie nerek lub cukrzycową chorobę tego narządu,
- białkomocz cewkowy – stan, który wywoływany jest poprzez zminimalizowanie wchłaniania białek w cewce nefronu. Wykrycie podwyższonego białka w moczu rodzaju cewkowego może oznaczać zachorowanie na nefropatię śródmiąższowo-cewkową,
- białkomocz przednerkowy – rodzaj proteinurii wywołanej przenikaniem białek z osocza do produkowanego przez nerki moczu. Zwykle jest on konsekwencją uszkodzenia tego narządu i może mu towarzyszyć tak zwany krwiomocz lub poprzedza rozwój białkomoczu kłębuszkowego,
- białkomocz czynnościowy – rodzaj białkomoczu wynikający z toczenia się stanu zapalnego organizmu, czyli gorączki. W tym wypadku wielu specjalistów zauważa silną zależność między białkiem w moczu a stresem, niemniej jednak jest to stan przemijający, niewymagający interwencji lekarskiej,
- białkomocz zanerkowy-sekrecyjny – białko w moczu powstające w efekcie zwiększającej się ilości substancji wydzielanej przez cewki.
Wysokie białko w moczu nie jest fizjologicznym stanem, a główną przyczyną jego powstawania jest rozwój chorób układu moczowego o różnym podłożu. Dodatkowo, białkomocz jest stanem, który może współtowarzyszyć wielu chorobom, takim jak anemia sierpowata, schorzenia cywilizacyjne, wirusowe zapalenie wątroby, schorzenia weneryczne, a także białaczka, RZS oraz dolegliwości nefrotyczne.
Białko w moczu – normy. Co może oznaczać podwyższony poziom?
Norma białka w moczu jest parametrem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Wartości te mogą różnić się w zależności od laboratorium, które wykonuje test diagnostyczny dla pobranej próbki moczu. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną przyjmuje się, że liczba białka w moczu nie powinna przekraczać 250 mg na dobę, niemniej jednak niektóre punkty uznają za patologię już 150 mg białka w moczu na dobę. Co oznacza białko w moczu? Podwyższony poziom białka w moczu i wykrycie białkomoczu może wskazywać na szereg dolegliwości, do których należą:
- schorzenia poszczególnych elementów układu moczowego,
- powstawanie patologicznych zmian w procesach toczących się w układzie moczowym,
- rozwój chorób o podłożu naczyniowym i sercowym,
- rozwój dolegliwości dotyczących układu krwiotwórczego.
Czy białkomocz to powód do niepokoju? Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę
Podwyższone białko w moczu jest stanem wymagającym dalszej diagnostyki. Trwałe utrzymywanie się białkomoczu może świadczyć o rozwijaniu się poważnych zaburzeń, zwykle nie dających pacjentom dodatkowych objawów. Aby rozpoznać schorzenia, którym towarzyszy proteinuria we wczesnej fazie rozwoju, należy rozpoznać współistniejące symptomy tego stanu, do których należą:
- obecność piany w moczu,
- obrzęki widoczne na twarzy, stopach, dłoniach i łydkach,
- podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.
Jak pozbyć się białka w moczu? Pierwszym krokiem zawsze powinno być przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki medycznej. Efektem takiego działania jest odkrycie przyczyny odpowiadającej za zwiększenie poziomu białek w moczu, a także zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
Zdrowie nerek: jakie są sposoby na zapobieganie białkomoczowi i utrzymanie nerek w dobrej kondycji?
Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego bez wątpienia wpływa na kondycję całego organizmu. Zaburzenia w pracy nerek mogą mieć wiele ogólnoustrojowych konsekwencji, dlatego należy szczególnie dbać o ten narząd. Pozwoli to zapobiegać gromadzeniu się w białka w moczu.
Jak utrzymywać nerki w dobrej kondycji?
- spożywać odpowiednią ilość wody oraz naparów ziołowych, na przykład z koszyczka rumianku lub suplementów ziołowych, takich jak chlorelli,
- stosować dietę ubogą w sól,
- prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia oraz stosować dietę bogatą we wszystkie składniki odżywcze,
- oddawać mocz zgodnie z potrzebą, bez przetrzymywania substancji w pęcherzu moczowym,
- nie spożywać nadmiernej ilości alkoholu, a także innych substancji uzależniających.
Białko w moczu w ciąży: jakie są zagrożenia i jak zapobiegać powikłaniom?
Białko w moczu w ciąży jest stanem, który wymaga konsultacji z urologiem lub ginekologiem. Jego podwyższona ilość, przekraczająca 250 mg, może świadczyć o rozwijaniu się nieprawidłowości. Mogą one mieć konsekwencje zdrowotne dla ciężarnej oraz rozwijającego się płodu – warto więc zwrócić uwagę na ślad białka w moczu. Przyczyny takiego stanu mogą być następujące:
- tocząca się infekcja w obrębie dróg moczowych,
- stan przedrzucawkowy lub rzucawka,
- rozwój schorzeń w obrębie kłębuszków nerkowych,
- uszkodzenie nerki, które jest konsekwencją cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego.
Aby zapobiegać powikłaniom białkomoczu w ciąży, konieczne jest przede wszystkim dbanie o higienę intymną, poprzez stosowanie przewiewnej bielizny oraz stosowanie delikatnych środków myjących. Dodatkowo niezwykle istotne jest regularne oddawanie moczu, co zapobiegnie gromadzeniu się patogenów w pęcherzu moczowym. W przypadku rozpoznania rzucawki, stanu przedrzucawkowego lub tak zwanego zatrucia ciążowego na podstawie zbyt wysokiego poziomu białka w moczu, konieczne jest przebywanie pod stałą kontrolą lekarza. Bagatelizowanie takiego stanu może mieć wiele konsekwencji zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dla dziecka.
Białko w moczu u dziecka – normy i leczenie krok po kroku
Białko w moczu u dziecka jest zwykle powodem do niepokoju u rodziców. Warto wiedzieć, że przeprowadzenie testów diagnozujących proteinurię i wykrycie białka w moczu u maluchów może wynikać z toczącej się gorączki, przeżywania silnego stresu lub nadmiernego wysiłku fizycznego. Norma stężenia białek w moczu u dziecka nie powinna być wyższa niż 150 mg na dobę, z kolei u niemowląt wynosi ona aż 300 mg.
Na czym polega leczenie białkomoczu u dzieci? Białkomocz u najmłodszych pacjentów zwykle ma charakter przemijający. Utrzymywanie takiego stanu powinno skłonić lekarza do zlecenia powtórnych badań laboratoryjnych oraz kolejno: USG nerek oraz biopsji tego narządu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości oraz chorób ogólnoustrojowych lub samego układu moczowego dziecko pozostaje pod opieką nefrologa, który decyduje o jego dalszym leczeniu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.