Trudności z oddychaniem – czym się objawia, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać? Problemy z oddychaniem a COVID?

Trudności z oddychaniem – czym się objawia, jakie są przyczyny oraz jak to zbadać? Problemy z oddychaniem a COVID? - zdjęcie

Trudności z oddychaniem to zaburzenia, które potrafią utrudnić nam życie. Zwłaszcza w trakcie trwania pandemii, która zebrała ogromne żniwo. Jak się jednak okazuje, nie zawsze kłopoty z oddychaniem muszą być zwiastunem zarażenia koronawirusem.

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, z jakimi jeszcze chorobami może być związane pojawienie się duszności. Podpowiadamy również, kiedy należy udać się z nimi do lekarza oraz na czym polega leczenie tej dolegliwości. Przygotowaliśmy również listę ćwiczeń, które pomogą we wzmocnieniu przepony.

Zobacz też artykuł, Jakie jeszcze powikłania mogą występować po koronawirusie.

Trudności z oddychaniem – czym się przejawiają?

Duszności, czyli trudności w oddychaniu, wywołują problem z łapaniem tchu bądź nawet i wzięciem głębszego oddechu. Mogą one pojawić się zarówno w trakcie odbywanej aktywności fizycznej, jak i w stanie spoczynku oraz być spowodowane różnymi przyczynami. Pod względem zaawansowania przebiegu dolegliwości można je podzielić na: duszność przewlekłą, podostrą oraz ostrą. Można je również sklasyfikować pod względem czasu i okoliczności ich pojawiania się na: duszności spoczynkowe i wysiłkowe. Do najczęstszych objawów duszności zalicza się:

  • Płytki i przyspieszony oddech;
  • Ruchome skrzydełka nosa;
  • Niemożność wykonania oddechu bez zaangażowania dodatkowych mięśni oddechowych;
  • Towarzyszący oddychaniu świst lub tzw. stridor, czyli szmer krtaniowy.

W przypadku, gdy związane są one również z występowaniem innych chorób (np. płuc), dusznościom towarzyszą również:

  • Kaszel;
  • Bóle w klatce piersiowej,
  • Świst w trakcie oddychania;
  • Gorączka;
  • Obecność wydzieliny ropnej;
  • Plucie krwią.

Jakie mogą być przyczyny problemów z oddychaniem?

Problemy z oddychaniem oraz ich nasilenie są zależne od tego, czym zostały one spowodowane. Duszności mogą zostać wywołane m.in. chorobami układu krążenia, problemami z ciśnieniem, a także i silnym stresem, na który jesteśmy narażeni. U osób zmagających się ze stresem, zwykle występują również nagłe napady panikiBardzo często problem z oddychaniem spotyka osoby, które cierpią na zaburzenia nerwicowe. Silne duszności dopadają je zazwyczaj w połączeniu z atakami silnych histerii. Ataki te niekiedy dotykają również i kobiety — zwłaszcza tyvch, które mają problemy z oddychaniem w ciąży. Niektóre duszności mogą być również wywołane na skutek urazów, czy w wyniku połknięcia ciała obcego. Jednak najczęściej są one wywołane chorobami układu oddechowego, np. zapaleniem zatok, płuc, astmą, odmą opłucnową,  obrzękiem płuc oraz chorobami nowotworowymi płuc. Rzadziej spowodowane są chorobami układu krążenia — w tym: zawałem, niewydolnością serca, czy zatorowością płucną. Niezwykle sporadycznie mogą być one związane ze schorzeniami takimi jak: zatrucie pokarmowe, niedokrwistość, nadczynność tarczycy oraz zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi lub gospodarki kwasowo-zasadowej.

Trudności z oddychaniem — kiedy należy udać się do lekarza?

Z powodu istnienia wielu, niezwykle zróżnicowanych przyczyn duszności, w celu ich wyleczenia najlepiej jest udać się do lekarza. Szczególnie w sytuacjach, gdy ich objawy stopniowo się nasilają lub towarzyszą im przewlekłe bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz gorączka. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć duszności ostrych, które mają tendencje do szybkiego pogarszania się na niekorzyść chorego. Mogą one zwiastować występowanie chorób, które poważnie zagrażają życiu. Wyjątkową ostrożność należy również wykazać w sytuacjach dotyczących duszności o charakterze przewlekłym. Zwłaszcza gdy towarzyszą im silne bóle lub powstawanie krwistej wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Wizyty u lekarza nie można również odkładać w momencie, gdy problemom z oddychaniem towarzyszy przyspieszony oddech, sinienie ust i kończyn, zaburzenia świadomości lub wydobywanie się z ust stridoru (szmeru).

W jaki sposób leczone są trudności z oddychaniem?

Sposób leczenia trudności z oddychaniem jest uzależniony od przyczyny ich występowania. W przypadku, gdy problem z oddychaniem pojawił się z powodu stanów zapalnych wywołanych bakteriami — konieczne będzie podanie antybiotyku. Jeżeli jednak powstał on w wyniku skurczu oskrzeli — wystarczy jedynie zaaplikować choremu leki rozszerzające. Duszności wywołane zatorowością płucną wymagają natomiast podania leków o działaniu przeciwzakrzepowym. Osobom, których duszności zostały wywołane nerwobólami, podaje się zazwyczaj leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jeżeli jednak problemy z oddychaniem powstają na tle nerwicowo-lękowym — choremu cierpiącemu na duszności zostaną przepisane leki uspokajające. W przypadku, gdy są jednak one wywołane astmą, leczenie schorzenia opiera się na zastosowaniu inhalatorów.

Trudności z oddychaniem a Koronawirus (COVID)

Nie da się ukryć, że na sposób postrzegania problemów z oddychaniem wpłynęły wydarzenia ostatnich miesięcy. Panika wywołana pandemią koronawirusa sprawiła, że znacznie więcej osób zaczęło zwracać uwagę na występowanie trudności z oddychaniem. 

Problemy z oddychaniem — COVID

Trudności z oddychaniem to jedne z najczęściej wymienianych (obok gorączki i kaszlu), objawy COVID-u. Dlatego też nie warto ryzykować i w przypadku, gdy ich występowanie połączone jest z pozostałymi objawami — niezwłocznie wykonać test na obecność koronawirusa.

Koronawirus — problemy z oddychaniem, po odbytej chorobie

Duszności oraz utrata węchu i smaku są częstymi powikłaniami, na które cierpią osoby, które miały do czynienia z wirusem. Do innych z dolegliwości, na jakie narażone są osoby, które przebyły COVID-19, należą:

Co zrobić w przypadku duszności — pomoc

Bardzo często trudności z oddychaniem pojawiają się niepodziewanie. Co zrobić w takim przypadku?

Problemy z oddychaniem — domowe sposoby

W celu pozbycia się lub zminimalizowania objawów duszności warto:

  • Ułożyć się na plecach w wygodnej pozycji, a następnie unieść kolana ku górze (stopy należy ustawić płasko na podłodze). Ręce ułożyć na klatce piersiowej i z zamkniętymi oczami spróbować spokojnie oddychać;
  • Oddychać wolno przez nos — przy jednoczesnej pracy przeponą (bez wykonywania ruchów ramionami). Jednocześnie w trakcie wydechu należy zacisnąć usta i wolno wydychać przez nie powietrze.

Problemy z oddychaniem w nocy

W przypadku występowania nocnych duszności warto skorzystać z urządzenia nazywanego koncentratorem tlenu. Jego stosowanie poleca się również w przypadku osób cierpiących na: niedotlenienie, niewydolność oddechową, astmę (w tym oskrzelową), płytki oddech, mukowiscydozę, choroby nowotworowe płuc lub ich włóknienie. Urządzenie te ewentualnie można zastąpić również inhalatorem kompresorowo-tłokowym. Te i wiele innych urządzeń, które mogą pomóc w trakcie nocnych duszności — można znaleźć na stronie naszego sklepu internetowego.

Ćwiczenia oddechowe wzmacniające przeponę

W opanowaniu trudności z oddychaniem pomagają ćwiczenia wzmacniające na przeponę. W tym celu warto wykonać kilka ćwiczeń.

Problemy z oddychaniem — co pomaga?

Aby wzmocnić przeponę, połóż się na plecach, a następnie postępuj wedle instrukcji:

  1. Ułóż stopy płasko na ziemi;
  2. Połóż ręce na przeponie;
  3. Weź głęboki oddech i policz do 5 — następnie wypuść powietrze tak, by nie unosić brzucha;
  4. Powtórz ćwiczenie — 2 serie po 10-20 powtórzeń.

Powyższe ćwiczenie możesz również wykonać w pozycji "na czworaka". W tym celu ustaw dłonie pod ramionami i delikatnie wypnij plecy ku górze (w trakcie wdechu) lub wygnij je ku podłodze (w trakcie wydechu).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem